Џемпере из СРБИЈЕ НОСИ ЦЕО СВЕТ: Један од њих ВИДЕО СЕ И НА ВИМБЛДОНУ (ФОТО)
Прибој: Ручни рад постао је реткост и у страху да се потпуно изгуби, добио је непроцењиву вредност.
То је схватила и Маријана Андрић која се пре осам година из Грчке вратила у Србију. Желела је да стари српски занат везења и плетења по ком су наше жене биле препознатљве, отргне од нестајања и у томе успела. Окупила је вредне плетиље из свих делова Србије и направила свој Маридруна тим чији уникатни џемпери обилазе свет.
- Имала сам ту идеју да тај стари занат, ручне радове вратим у моду, са модерним дизајном. Успела сам да пронађем једну по једну жену из сваког краја, тако смо и кренули. За наш рад и труд се прочуло, креације су постајале све препознатљивије и кренули смо у извоз ка свим континетима. Ове године највише извозимо у Америку , тренутно је то најјаче тржиште али ништа мање није заступљеније ни тржиште Европе, каже за РИНУ Маријана.
Она додаје да њен тим тренутно чини 50 активних жена из целе Србије, од којих је 15 из Прибоја. У том граду имају своју радионицу, коју желе да прошире и укључе младе људе, како би их мотивисали да науче посао, а самим тим и да се прошири производња.
- Сировине углавном увозимо, и тренутно чекамо један контигент из Француске, најквалитетније Мохер вуне, али увозимо и из Италије јер се трудимо да квалитет буде на првом месту.Када кажете џемпери прва асоцијација вам је Сирогојно и то да су тешки плетени прслуци, међутим ми смо отишли корак даље и спојили смо традицију и модеран изглед. Ови џемпери су нека лајт варијанта, пастелних боја по којима смо ми препознатиљви и изузетно су тражени у индустрији моде, истиче ова млада предузетница.
Оно по чему су ови уникатни комади посебни јесте чињеница да иза сваког џепера постоји прича, тачније када клијенти дођу, упознати су са особом која је извезла тај одевни комад као и број година који она има,одакле долази.. тако да се муштерије стално њима враћају јер знају ко стоји иза тог производа.
- Бројне жене из Србије и света су понеле наш комад одеће, као што је Јелена Ђоковић која је носила џемпер на Вимблдону, прва дама Србије, доста принцеза широм света и модне блогерке које носе наше џемпере. За један ручно направљен џемпер потребно је око седам дана, да га плетиља извезе и у зависности од модела, каже Маријана.
Какав ће бити производ доста зависи и од потражње тржишта, а жене из овог јединственог тима се труде да сваком изађу у сусрет.
- Рецимо, на тржиште Канаде извозимо тешке џемпере, они воле да то буде заправо као јакне, док на америчком тржишту више воле да носе наше лајт варијанте лаких џемпера, закључује Маријана.
РИНА