Радионица Живи стрип наставља своју еколошку традицију
Бесплатна радионица „Живи стрип”, због актуелних временских непогода, уместо на Штранду, одржана је у просторијама ЕУ Инфо поинта.
Малишани су правили омиљене стрип јунаке у виду биљака, бавећи се значајним еколошким питањима.
– Деца су на радионици креирала своје јединствене стрип јунаке, биљчице, научила основе гајења и неге биљака и вежбала креативно изражавање кроз стваралачки рад – објаснила је психолошкиња и креаторка концепта „Живи стрип” Катарина Стојановић Костић. – Важно је напоменути и да су осетила како изгледају међусобна сарадња и подршка кроз тај процес. У радионици се подстиче коришћење природних, еколошких, рециклажних и апциклажних материјала. Биљке које су, иначе, део „Живог стрипа” не купујемо, као ни земљу, већ користимо домаће, природно гајене врсте.
Стрип као популаран и пријемчив медиј подстакао је идеју за настанак ове радионице, која спаја занимљиве јунаке и очување и ширење еколошких вредности.
– Учешће и присуство на многим стрип салонима ме је подстакло на размишљање на који би још начин стрип јунаци могли да се изразе. Стрип је популаран, пријемчив и скоро свима допадљив и лако разумљив медиј, којим се лако преносе жељене поруке. Дуго сам промишљала како да традиционално популарне стрип јунаке на неки други, креативан начин оживим и додам им нову димензију. Такође ме и сама природа одувек фасцинира и свесна сам важности њеног очувања, те је уследио спој тог креативног израза, природних, еколошких вредности и психологије – наводи Катарина Стојановић Костић.
Поред еколошких, апциклажних и рециклажних вредности, „Живи стрип” је концепт који децу учи очувању животне средине те подстиче на креативност, тимски рад, толеранцију, иновативност, емпатију кроз комуникацију и интеракцију са другима, истиче саговорница. Први пут је представљен у Културној станици „Еђшег” на 14. НС стрип викенду 2020. године, а своју традицију одржавања, осим у Новом Саду, наставио је у Крагујевцу, Сомбору, Шапцу, Нишу и Ивањици.
– Већ традиционално су наше биљчице у програму Змајевих дечјих играра. Били смо запажени и на АФЖ фестивалу у Музеју савремене уметности, Градском базару, дешавањима у СКЦ „Фабрика”, пролећним цветним манифестацијама и многим другим догађајима – каже саговорница, додајући да је велики број поменутих „јунака” пронашао своје место у многим домовима широм Србије, а очекује се и да ће се населити и ван граница наше земље.
И. Јапунџа