ШТЕТОЧИНЕ прете ПАРАДАЈЗУ због тропских температура! ЕВО како да га САЧУВАТЕ
Присуство различитих штеточина веома штети многим засадима и усевима, међу којима је и ПАРАДАЈЗ. Од друге декаде јуна пољопривредну производњу је окарактерисало одсуство падавина и високе температуре (и до 13 тропских дана) што је изузетно повољно утицало на развој гриња, па треба обратити пажњу. Стручњаци из ПИС-а дали су препоруке како сачувати парадајз током наредног периода
У усевима и засадима, нарочито на јабуци, вишњи, лубеници, дињи, парадајзу, соји, се региструје повећано присуство следећих штетних гриња: обичног паучинара, црвене воћне гриње и рђастих гриња.
Ове штеточине живе на наличју листа где се хране сисајући сокове биљака. Код нападнутих биљака повећава се транспирација, смањује интензитет фотосинтезе што за последицу има скраћење вегетације, заостајање у порасту и формирање мањих и ситнијих плодова.
У најави је талас тропских температура које могу довести до пренамножења ових штеточина и настанка штета у усевима и засадима.
Наведене, угрожене, биљне врсте треба редовно обилазити и прегледати на присуство гриња и по потврди присуства потребно је спровести мере заштите регистрованим акарицидима.
Приликом сузбијања гриња треба користити већу количину воде уз додатак оквашивача или минералног уља. За ефикасно сузбијање препоручују се два везана третмана у размаку од 7 дана.
Лисне ваши и стенице
Код парадајза који се гаји на отвореном, уочено је присуство лисних ваши (Апхидидае), беле лептирасте ваши (Триалеуродес вапорариорум) као и различитих ларвених ступњева зелене повртне стенице (Незара виридула).
У циљу сузбијања ВАШИ, произвођачима се препоручује примена неког од следећих инсектицида:
Teppeki, Афинито (а.м.флоникамид) у количини 0,06-0,1кг/ха или
Моспилан20 SG,Volley 20 СП (а.м.ацетамиприд) у количини 0,25кг/ха.
На парцелама где се уочи присуство зелене повртне стенице, препоручује се примена инсектицида:
Scatto (а.м. делтаметрин) у количини 0,18-0,42 л/ха.
Због високих дневних температура које се најављују за наредни период препоручује се да се третмани изврше у каснијим вечерњим сатима.
Мољац парадајза
Произвођачима се препоручује да прегледају усеве и у уколико региструју присуство ове штеточине, примене инсектицидни третман неким од препарата:
Exalt (а.м.спинеторам ), у количини 2 – 2,4 л/ха (каренца 3 дана) или
Север, Тритон (а.м.емамектин-бензоат ), у количини 1,5-2 кг/ха (каренца 3 дана).
Изузетно је важно и даље наставити са спровођењем и непестицидних мера борбе против мољца парадајза:
– праћење присуства мољца парадајза помоћу феромонских клопки;
– постављање водених клопки за масовно изловљавање;
– примена инсекатских мрежа;
– прављење предулаза у пластенике и стакленике;
– уништавање коровских биљака домаћина.
Пламењача и црна пегавост парадајза
У циљу заштите биљака од патогена проузроковача пламењаче парадајза (Phytophtora инфестанс) и црне пегавости парадајза (Алтернариа солани), за чији развој погодују услови високе температуре и високе релативна влажност ваздуха који су присутни у пластеницима, произвођачима се препоручује да спроведу И фунгицидни третман:
Ридомил Голд Р (a.m.bakar-oksihlorid + металаксил) 5 кг/ха (каренца 3 дана) или
Ревус Топ (а.м. мандипропамид + дифеноконазол) 0,45-0,6 л/ха (каренца 3 дана)
agromedia.rs