Уметници Темишвара у Ковачици, боје у контрасту и хармонији
КОВАЧИЦА: Изложба „Хроматске интерференције” биће отворена вечерас у 19 сати у поткровљу Галерије наивне уметности у Ковачици. Реч је о изложби сликара из Непрофитне организације „Презент” из Темишвара.
Како је директорка Галерије наивне уметности Ковачица Ана Жолнај Барца рекла за „Дневник” пред љубитељима ликовне уметности биће 36 слика.
- Долази девет уметника из Темишвара који ће бити гости два дана у Ковачици. Назив изложбе „Хроматске интерференције” је настао због тога што су слике рађене у различитим техникама. Међу њима има уља на платну, акрила на платну, акварела, као и оних рађених оловком. Теме су такође различите, неке су конкретне - портрети, пејзажи или елементи из природе, друге су апстрактне. Боје одражавају широку палету коришћену у стварању слика, гледајући их можемо уочити живописне радове са визуелним утицајем, у којима је боја деликатна, готово провидна, радове у којима постоји контраст или, напротив, хармонија – казала је Жолнај Барца.
Даље је појаснила да изложба „Хроматске интерференце” окупља уметнике из западног дела Румуније, који припадају уметничкој групацији познатој као „Хроматске хармоније”. Ова уметничка групација настала је 2017. године као непрофитно удружење под окриљем Уметничке галерије „Хроматске хармоније” са седиштем у Темишвару која је своје радове излагала на бројним изложбама.
Уметничка групација „Презент” успоставила је сарадњу и са Румунима у Србији: са издавачком кућом „Либертатеа” и Друштвом за румунски језик Војводине. Активно је учествовала на разним културно-уметничким манифестацијама које су ове институције организовале : презентације књига, колоквијуми, уметничке колоније и други значајни догађаји румунске заједнице у Србији одржане у Новом Саду, Вршцу, Куштиљу, Банатском Новом Селу. Чланови удружења су током ових манифестација имали прилике да упознају и румунске уметнике из Србије који су се придружили уметничкој групацији и који такође излажу своје радове на изложби.
Изложбу ће отворити универзитетски професор доктор Габриел Келемен. Самој церемонији отварања изложбе присуствоваће и гости из Националног савета румунске националне мањине Србије као и представници локалне самоуправе Ковачице и сликари из тог места.
Изложба се може погледати до 30 јула.
С. Аничић Илић