ЗА ТОПЛИЧКЕ ВИШЊАРЕ ЛОША РАЧУНИЦА: Ево пошто је откупна цена вишње
МЕРОШИНА: Иако ће берба вишања на подручју општине Мерошина бити завршена до краја недеље, највећи део овогодишњег рода је завршио у откупу као друга класа - рекао је председник општине Мерошина Саша Јовановић. Он је поручио да су обилне кише и велика влажност ваздуха условили да квалитет вишања не буде најбољи.
"Приноси су просечни и износе од осам до 10 тона по хектару, али је квалитет подбацио. Велика влага изазвала је појаву суве трулежи вишања и то је узроковало да овогодишњи род буде углавном друге класе", изјавио је Јовановић.
Он је подсетио на то да су откупљивачи на самом почетку бербе за килограм прве класе плаћали 60 динара, али су потом цену спустили на 50 динара. За килограм вишања друге класе, додао је, у самом старту па све до сада откупљивачи су плаћали 40 динара.
"Поједини откупљивачи су током бербе престали да откупљују вишње, јер не могу да у вишњицима пронађу прву класу. Откупљивачи којима одговара и друга класа и даље су на терену", рекао је Јовановић.
Воћар и стручни сарадник за пољопривреду општине Мерошина Хранислав Стојановић рекао је да се берба вишања приводи крају, али да има пуно проблема јер недостају и берачи и амбалажа за предају вишања. Он је рекао да су воћари изузетно незадовољни овогодишњом откупном ценом вишања.
"Откупна цена је пала у односу на прошлу годину, а у међувремену су сви трошкови обраде земљишта и узгајања вишњика вишеструко порасли. Прошле године су откупљивачи прву класу плаћали 65 динара, а другу 45 динара", истакао је Стојановић.
Према његовим речима, воћари из мерошинског краја последњи пут су били задовољни откупном ценом вишања још 2012. године. Он је казао и да највећи проблем за вишњаре из мерошинског краја, али и читавог југа Србије представља то што су већ годинама у стечају хладњача "Воћар" у Мерошини и нишки "Фриком".
"Те хладњаче су великог капацитета и прављене су наменски, да могу да ускладиште комплетан род из овог краја. Од када су отишле у стечај, зависимо од добре воље откупљивача из осталих места у Србији, а они се договарају и обарају цену, а и одређују сами класу вишања", нагласио је Стојановић.
Он је казао да је немали број воћара одустао од овогодишње бербе вишања, јер су проценили да им је неисплативо да бераче плаћају 25 динара по килограму, а да вишњу продају за 40 динара.
kurir.rs