Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Факултет уметности Универзитета у Приштини: РАСАДНИК ТАЛЕНАТА већ пола века

20.06.2023. 13:39 13:49
Пише:
Фото: Youtube Prinscreen / Факултет уметности Универзитета у Приштини

Факултет уметности Универзитета у Приштини, са привременим седиштем у Косовској Митровици, наилазио је на бројне потешкоће, али се, захваљујући ентузијазму наставника и студената, настава од оснивања реализује у континуитету.

Факултет који ове године обележава пола века постојања годишње упише 48 студената на три одсека основних академских студија (музички, ликовни и драмски), као и 46 студената у оквиру мастер академских студија.

– Пола века постојања је прилика да погледамо у прошлост и присетимо се свих наших професора и студената који су својим радом и деловањем оставили траг, како на сам Факултет уметности тако и на културну сцену наше земље – започиње разговор за Борбу декан мр Естер Милентијевић.

У плану је да свечана академија буде организована у децембру, а у припреми је монографија факултета, у којој ће се први пут приказати историјат сва три одсека. Током године јубилеј ће бити обележен ликовним, музичким, драмским и трибинским програмима.

– Организовали смо изложбу академика Светомира Арсића Басаре, који је био један од оснивача и декана Академије уметности. У припреми је изложба професора и сликара Хилмије Ћатовића, а током године биће организоване изложбе некадашњих професора Зорана Каралејића, Зорана Јовановића Добротина, Микија Зајмија, Зорана Фуруновића, Светлане Бабић… Биће организована и изложба алумниста – некадашњих студената Факултета уметности, а данас активних стваралаца широм наше земље – додаје наша саговорница.


Историјат у цртици

Оснивањем Факултета уметности у Приштини, овај град је постао четврти у Југославији, после Београда, Загреба и Љубљане, који је добио ликовну академију.

Оснивањем музичког одсека 1975, мења назив у Академију уметности да би 1986. ова образовна установа понела назив Факултет уметности.

Развојни пут прекинут је у јуну 1999. немилим дешавањима која су одредила судбину Универзитета у Приштини, а с њим и Факултета уметности, који су прогнани с Косова и Метохије.

Тада почиње тежак и неизвестан период у раду факултета, који је током јуна 1999. наставио са радом у Лепосавићу, затим у Рашки и Варварину, све до јесени 2001, када, одлуком Владе Републике Србије о привременој промени седишта, Универзитет у Приштини бива пресељен у Косовску Митровицу, а Факултет уметности наставља са радом у Звечану.


С обзиром на то да се ближи упис нових студената, питамо је на који начин се промовише факултет и по чему се издваја?

– Факултет уметности је веома присутан у јавном животу, кроз богат уметнички програм који се реализује у галерији факултета кроз бројне изложбе, концерте и представе, тако да се промоција одвија током целе године. Поред тога, пред сваки уписни рок наставници и сарадници обилазе гимназије и средње школе на Косову и Метохији и уметничке школе у Нишу, Лесковцу и Крушевцу – одакле нам најчешће долазе студенти – и представљају студијске програме ђацима – наводи Милентијевић.

А какве могућности пружа Косовка Митровица као студентски град?

– Живот града свакако да обликује бројна студентска популација. Већина студената станује током студирања у студентским домовима и храни се у студентским ресторанима у Косовској Митровици и Звечану. Домови су опремљени читаоницама, ТВ салама, библиотеком, савременим студентским клубом, интернет-центром, теретанама и спортским теренима за фудбал и кошарку. За здравље студената брине Студентска поликлиника. Универзитет у Приштини, факултети у његовом саставу и Студентски центар организују разна едукативна, културна и спортска дешавања која су првенствено намењена студентима – додаје Естер Милентијевић.

Према њеним речима, млади и њихови родитељи су данас обазриви када се бира уметничка професија.

С друге стране, Факултет уметности прати трендове и труди се да студијске програме осавремени да би био у кораку са светским тенденцијама и да би се током студија стицала знања и вештине која су на тржишту рада тражена.

– Наши најтраженији студијски програми су графички дизајн и глума, који се попуне већ у првом уписном року. Уз редовно похађање наставе, студенти учествују на многобројним уметничким манифестацијама, изложбама, музичким такмичењима, драмским фестивалима за младе и освајају велики број награда – истиче Милентијевићева.

У жељи да се повежу и размене знања с другим уметничким факултетима, али и у циљу креирања новог уметничког садржаја, Факултет уметности је иницирао Фестивал Трицикл.

– Први фестивал је организован у децембру 2022, а друго издање је било у априлу 2023. Током четири интензивна дана одржавају се радионице, предавања и мастер класови, у којима заједно с домаћинима учествују студенти и наставници с гостујућих уметничких факултета из Београда, Новог Сада, Ниша и Крагујевца. Последњег дана Факултет уметности отвара своја врата за јавност, која има прилику да види уметничке резултате овакве сарадње.

Ове активности су изузетно важне за наше студенте, али и за локалну заједницу, која прати програме културе и уметности – објашњава саговорница Борбе.

У оквиру факултета налази се и галерија чији је изложбени програм првенствено усмерен на студенте ликовног одсека да би се упознали с уметничком сценом, али и начинима презентовања уметничких радова.

– Кроз пратећи програм изложби, студенти су у прилици да разговарају с ауторима, да чују искуство старијих колега и директно постављају питања. Студенти мастер студија на одсеку ликовних уметности имају обавезу да јавно прикажу и одбране завршни рад, тако да је њихова изложба у галерији факултета најчешће њихово прво самостално излагање. Иако су студенти ликовног одсека примарна публика, врата галерије су отворена за целокупну академску заједницу и локално становништво. Веома нам је важно да подмлађујемо публику, тако да су деца и млади наши радо виђени гости – поручује декан.

Мр Милентијевић је више од две деценије у просвети и добро зна колико је педагошки рад одговоран посао. Међутим, као највећи изазов не наводи онај педагошке, већ политичке природе.

– Због специфичних околности у којима се налази наша заједница, свака политичка турбуленција утиче на останак младих на Косову и Метохији, као и на одлуку да се за избор студија изабере Универзитет у Приштини, с привременим седиштем у Косовској Митровици – објашњава саговорница.

Студентска изложба

Динамичан годишњи уметнички програм се реализује у галерији Факултета уметности.

Када је рад са студентима у питању, најзначајнија активност је студентска изложба која се отвара 28. јуна.

Тада се најуспешнијим студентима са сва три одсека уручују признања.

(БОРБА)

Пише:
Пошаљите коментар