Хидролог: ПРЕСТАНАК НЕПОВОЉНЕ ХИДРОЛОШКЕ СИТУАЦИЈЕ очекује се ЗА 24 САТА
БЕОГРАД: Хидролог Дејан Владиковић рекао је да се престанак изразито неповољне хидролошке ситуације може очекивати за 24 сата и да ће прво престати падавине на западу земље, а да ће затим полако почети да опада водостај на горњем току Западне Мораве и на Ибру.
Што се тиче центраних делова ту ћемо имати и у току ноћи наизменично наставак падавина од неких петнаестак до 25 милиетара и ту мислим на подручје између Варварина и Смедеревске Паланке - то је Шумадија и Поморавље. Имаћемо ту још порасте водостаја на левим и десним притокама Велике Мораве, рекао је Владиковић за Танјуг.
Што се тиче сутрашњег дана, рекао је Владиковић, на подручју источне и југоисточне Србије ћемо имати још нових од 20, а локално и 40 милиметара падавина.
Тако да остаје наше упозорење за сливове Млаве Пека и Црног Тимока, ту ћемо имати превазилажење границе ванредене одбране од поплава, уз изливање бујичних водотока. Комплетна стабилизација или смиривање се очекује на целом подручју од недеље преподне и онда ће се полако повлачити ове реке у корита. Следи нам након тога шест до седам дана сувог и стабилног времена са већим порастом дневне температуре, рекао је Владиковић.
Од наредног викенда се очекује северозападни продор са падавинама, најавио је Владиковић, који не би био овако изражен као овај те да се то прати и да како се буде приближавала наредна субота или недеља уколико буде потребе издаће нова адекватна упозорења.
На питање да ли је ово неочекивано за јун месец Владиковић каже да су мај и јун периоди године када су честе падавине уобичајене али да је оно што је карактеристично за овај јун то што није било већих прекида падавина од маја месеца.
Овај пут карактеристично је што је то било скоро у низу, негде од почетка маја смо имали четири, пет епизода и мале моменте прекида, тако да је то било сублимирано у 30-дневном периоду, што раније није био случај имали смо раздвојеније епизоде, објаснио је Владиковић.
Сценарио из 2014. године и великих разорних поплава се неће поновити, рекао је Владиковић, јер је сада ситуација у региону другачија него тада, те године су, додаје, поплаве великог интензитета биле и на подрчју Хрватске и Босне а овај пут је то лоцирано на подручје Србије јужно од Саве и Дунава.
Владиковић је поручио да је неопходно да се на нивоу локалних самоуправа води више рачуна о коритима река и инфраструктури како се овакве ситуације не би понављале.
Важне су тачне метеоролошке и хидролошке процене а онда и издавање упозорења која ће стићи и до сваког појединца. Важно је да се чисте канали мора да се ради на локалу. Ту постоји доста промблема јер ти бујични водотоци су у надлежности локалних самоуправа, а сведоци смо да ту има пуно пропуста и онда та хидро и метео упозорења губе на значају, рекао је Владиковић.