Планете величине Јупитера веома ретке око звезда мале масе
ВАШИНГТОН: Потрага за планетама попут Јупитера око звезда црвених патуљака мале масе није донела никакав резултат.
"Око 200 звезда, а нисмо открили ниједну од ових планета", рекла је Емили Пас, астроном са Кембриџа.
Ово откриће поткрепљује теорију о изградњи џиновске планете која се зове акреција језград, наводи Сциенце News.
По овој теорији, планете гасовитих гиганата попут Јупитера и Сатурна формирају се тако што постепено спајају чврсто језгро од остатака који круже око младе звезде.
То језгро на крају постане довољно масивно да привуче много гаса, али црвене патуљасте звезде мале масе не би требало да буду домаћини много чврстог материјала, тако да је мали број гасних гиганата у складу са том теоријом.
Отприлике три од сваке четири звезде у галаксији су црвени патуљци, врста звезде која је много слабија, хладнија и мања од Сунца.
Оне слабо сијају јер су рођене са малом масом, око осам до 60 процената масе Сунца.
Prеthodnе претраге откриле су да мали број црвених патуљака има планете гасних џинова, али ова нова је циљала црвене патуљке са само 10 до 30 процената сунчеве масе.
Истраживачи су закључили да мање од два на сваких 100 патуљака мале масе имају планете масивне као Јупитер.
У ствари, многи црвени патуљци имају планете величине Земље, неке на правим растојањима од њихових сунца да би имали пријатне температуре.
"Говоримо о чудним новим световима, а не о Земљи 2.0", рекла је Пас.
У нашем соларном систему, каже научница, Јупитерова гравитација је спречила да много леда стигне до Земље, а као резултат тога, наша планета није завршила у потпуности под водом.
У планетарном систему којем недостаје тако масивни гасни гигант, планета величине Земље могла би да се претвори у водени свет који би и даље могао да створи веома интелигентну врсту, али ону која би живела под водом.
"Не каже се да не можете имати живот на овим планетама, али те планете ће бити толико другачије од наших искустава", рекла је Пас.