РЕЗУЛТАТ ИСТРАЖИВАЊА: Трећина грађана Србије за улазак у ЕУ
БЕОГРАД: Када би се данас одржавао референдум о уласку Србије у Европску унију, 33 одсто грађана гласало би за, а исто толико би било против, показало је најновије Демостатово истраживање јавног мњења.
На референдум не би изашло 17 одсто грађана, док исти тај проценат испитаника не зна или нема одговор на питање како би се изјаснио о уласку Србије у ЕУ.
На репрезентативном узорку од 1.600 грађана на територији целе Србије, које је обављено крајем априла и почетком маја, изједначен број оних који су "за" и оних који су "против".
Prеthodno Демостатово теренско истраживање јавног мњења, које је рађено у децембру прошле године на узорку града Београда, показало је да је за улазак Србије у ЕУ било 30 одсто грађана, а за нијансу већи број грађана, 31 одсто, био је против.
Истраживач Демостата Миломир Мандић рекао је да се, будући да је најновије истраживање на узорку Србије показало изједначен резултат, 33 одсто за и против, а имајући у виду да Београд традиционално има више проевропских присталица него остатак Србије, може констатовати да је дошло до благог раста оних који се изјашњавају за ЕУ.
Истиче и да је проценат оних који су за улазак у ЕУ у Београду сада и већи од 30 одсто.
Он наводи да је на пад поверења грађана Србије у процес приступања ЕУ годинама уназад утицала и сама Европска унија, због своје конфузне политике према Западном Балкану, посебно пре избијања рата у Украјини, али да се то променило од почетка сукоба у Украјини.
"Последње охрабрење и позитиван сигнал стигао је од председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен", истиче Мандић, алудирајући ма недавно објављени план фон дер Лајен од четири тачке за приближавање Западног Балкана Европској унији.