overcast clouds
1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МИРОВИЋ: Предложеним ребалансом буџет АПВ увећан за 8,1 милијарду - нови инвестициони замајац

07.06.2023. 14:44 14:50
Пише:
Фото: Покрајинска влада

Покрајинска влада утврдила је данас предлог ребаланса буџета АП Војводине за 2023. годину, који се планира на нивоу од 116,7 милијарди динара и повећан је за 8,1 милијарду динара у односу на актуелни.

„Очекујем да Скупштина Војводине до краја јуна усвоји овај предлог и да се тиме створе услови за значајан нови замајац у инвестиционом циклусу за бројне пројекте на територији целе Војводине“, изјавио је председник Покрајинске владе Игор Мировић истакавши да ће преко 90 одсто планираних средстава бити усмерено у развој.

Мировић је нагласио да ће обим буџета који је планиран овим ребалансом бити већи за 90 одсто у односу на 2016. годину, када је износио 62 милијарде динара.

„У 2016. години смо имали 12 милијарди динара за капитални део буџета, који је везан за инвестиције и има развојни карактер, док ћемо данас имати 41,2 милијарде динара. То најбоље говори колико је покрајински буџет снажан замајац за економски и укупни развој Војводине“, рекао је Мировић.

Председник је навео да је фискални дефицит успостављен на нивоу од 10,16 милијарди динара, што је 9,64 одсто текућих прихода.

Када је реч о степену задужености, Мировић је нагласио да је 2016. године затечени дуг у апсолутном износу био 9,2 милијарде динара, односно 17,6 одсто од остварених текућих прихода за ту годину.

„Данас је јавни дуг АП Војводине 3,9 милијарди динара, или 4,4 одсто укупних текућих прихода остварених у 2022. години“, нагласио је Мировић и додао да су у континуитету спровођене све процедуре које су неопходне за смањење јавног дуга.

Председник је још рекао да је у овом тренутку просечна каматна стопа задуживања у АП Војводини 1,56 одсто, што је мање него на националном нивоу.

Мировић је нагласио да је предложеним ребалансом буџета планирано да се у образовање, односно модернизацију установа  образовања, усмери 1,7 милијарди динара. Између осталог, биће финансирана реконструкција објекта ОШ „Славко Родић“ у Бачком Јарку, затим пројекат доградње и реконструкције ОШ „Слободан Бајић Паја“ у Пећинцима, реконструкција објекта школе „Фејеш Клара“ у Кикинди, завршетак изградње објекта дела основне школе са фискултурном салом у Чуругу. Средства су планирана и за реконструкцију, адаптацију и енергетску санацију објекта Школе за основно и средње образовање „Братство“ у Бечеју, санацију дела ОШ „Јован Грчић Миленко“ у Беочину и за реконструкцију и адаптацију ОШ „Бранко Радичевић“ у Александрову у општини Нова Црња.

Такође, обезбеђена су и средства за техничку заштиту фасаде зграде Електротехничке и грађевинске школе „Никола Тесла“ у Зрењанину, као и за израду пројектно-техничке документације за будућу реконструкцију Дома ученика средњих школа „Бранково коло“ у Новом Саду.

За област здравства биће издвојено 1,6 милијарди динара, од чега је 700 милиона планирано за опремање Каменице 3.

„Очекујем да до 15. марта Каменица 3 буде у потпуности у функцији. Објекат Каменица 3 биће намењен за сва три института са лабораторијама и другом медицинском и немедицинском опремом“, рекао је Мировић.

У току су радови на Каменици 1, као и на реконструкцији дела Клинике за кардиохирургију.

„Свеобухватну реконструкцију института завршићемо следеће године изградњом паркинг гараже и реконструкцијом спољног комплекса“, истакао је председник  Мировић.

Када је реч о саобраћајној инфраструктури, следи рехабилитација државног пута првог реда на територији општине Сремски Карловци, за шта је, према Мировићевим речима, издвојено 300 милиона динара, затим уређење Главне улице у Белој Цркви, реконструкција моста на реци Златици у насељу Падеј, реконструција саобраћајница у Врднику, а у плану су и пројекти у општини Нови Кнежевац, као и унапређење саобраћајне  инфраструктуре у Новом Саду.

У области културе, за заштиту културног наслеђа планирано је 594 милиона динара.

„Очекује нас реконструкција Дома културе у Малим Пијацама, затим реконструкција и адаптација зграде Музеја и Градске библиотеке у Кули, а у сарадњи са Епархијом бачком и Српском православном општином у Новом Саду изградња објекта црквене општине“, рекао је Мировић.

Планиран је и завршетак спортских хала у Инђији и Старим Бановцима.

„Предстоје нам инвестиције и у другим областима – у систему социјалне заштите покренућемо процедуру за опремање Дома за одрасла и стара лица у Новом Бечеју. У плану је и реконструкција објекта на Вршачком брегу и у Бачкој Паланци за опоравак и рехбилитацију деце из социјално угрожених породица“, нагласио је Мировић.

Конференцији за медије присуствовала је покрајинска секретарка за финансије Смиљка Јовановић.

Пише:
Пошаљите коментар