За многа респираторна обољења постоји вакцина, а имунизација је основ превенције
Акутне респираторне инфекције представљају најчешће инфекције савременог човека.
Одрасле особе од њих просечно оболе три до пет пута годишње, док деца много чешће. Ове инфекције могу да буду веома тешке, а за старије и хроничне болеснике чак и фаталне. Стручњаци апелују да оне могу да се превенирају и то вакцинацијом, јер за најчешћа респираторна обољења, попут грипа, ковида или пнеумококне пнеумоније, постоји вакцина.
Из тог разлога, Форум пацијената Србије, као организација која окупља удружења пацијената са тешким онколошким, аутоимунским, ретким и другим хроничним болестима, заједно са струковним удружењем пулмолога из Респираторног едукативног центра и студентима Медицинског факултета, подсећа на значај и бенефит вакцинације од заразних болести.
То је била тема велике едукативне трибине „Ко рано рани“, коју су организовали заједничким снагама пацијенти, на челу са Форумом пацијената Србије и струка, уз подршку Комитета за међународну сарадњу студената медицине. Имунолог Милош Марковић, професор на Медицинском факултету Универзитета у Београду рекао је како се пандемија ковида полако приводи крају.
„Иако је чињеница да је број оболелих од ковида драстично смањен, овај вирус још увек у великој мери циркулише и и даље представља ризик за поједине људе, посебно оне старије од 65 година, затим особе са различитим придруженим хроничним болестима и ослабљеним имунитетом без обзира на њихов узраст, али и труднице. Стога, постојеће вакцине против ковида, које врло успешно штите од тешких форми болести и смртних исхода, се и даље препоручују тим ризичним групама. Међутим у светлу свега наведеног, поставља се питање каква је будућност вакцинације против ковида и вероватно је да ће се та вакцина давати и даље, можда као сезонска, слично вакцини против грипа. Ми то у овом тренутку још увек не знамо, али је вероватно да ће та вакцина садржати нове сојеве вируса који ће тада бити актуелни и циркулисати у популацији и даље ће се препоручивати онима који су под повећаним ризиком да оболе од теже форме ковида„, објаснио је проф. др Марковић.
Потпредседник Форума пацијената Србије Предраг Слијепчевић казао је да основу превенције чини имунизација. На жалост, велики део, пре свега млађе и здравије популације, има резерве према вакцинама, нарочито после искуства са ковид пандемијом. Са друге стране, ту је и проблем необавештености људи који нису против имунизације, али немају парае информације. „Узмимо за пример вакцину против пнеумокока која може да се прими током целе године, а лики број старијих од 65 година би требало да је прими. На жалост много њих ни не зна да на њу има право„, рекао је Слијепчевић.
Он је појаснио да ковид није једина респираторна инфекција од које треба да се штитимо. Поред ковида треба мислити и о грипу, за који такође, постоји вакцина, која се даје пред почетак сваке зимске сезоне. Многи програми вакцинације су занемарени због двосмислених порука у јавности које су довеле до тога да се ставови о имунизацији негативизују.
Према његовим речима, када дође јесен, људи који су под повећаним ризиком треба да размишљају да добију вакцину против грипа, а врло је вероватно да ће бити доступна и нека унапређена верзија вакцине против ковида. На време о томе треба мислити, јер, као и ковид, грип уопште није безазлено обољење и може да доведе до многих компликација, али и смртних исхода, нарочито код старијих, имунодефицијентних пацијената и особа са различитим хроничним болестима. Подсетио је на још једног важног изазивача респираторних обољења, а то је бактерија пнеумокок.
„Постоје две вакцине против пнеумококних болести, од којих се једна већ налази у обавезном програму имунизације деце, али те вакцине треба да добијају и одрасли и то опет старији, хронични болесници и људи који имају слабији имунитет, како због саме болести, тако и терапије коју користе, на пример због аутоимунских болести или након трансплантације. За разлику од вакцине против грипа, вакцине против пнеумокока нису сезонске и добијају се само једном или два пута у току живота, и обезбеђују дуготрајну заштиту. Дакле, све особе под повећаним ризиком да развију тешке респираторне инфекције треба да приме вакцину и против ковида и против грипа, али и пнеумокока„, објаснио је проф. др Марковић.
Брига о здрављу је ванвременско питање. Пацијенти са којима је Форум пацијената у комуникацији, а то су углавном оболели од најтежих онколошких, аутоимунских и других болести, схватају значај превенције током целе календарске године.
Љ. Петровић