Жигманов: Пажљиво слушамо агрументе око употребе родно сензитивног језика
НОВИ ПАЗАР: Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов изјавио је данас да ће, у сусрет скорој примени одредби Закона о родној равноправности које се односе на употребу родно сензитивног језика, ресорно министарство наставити да пажљиво слуша све релевантне актере и бележи све аргументе.
Министар Жигманов је, на отварању другог по реду друштвеног дијалога на тему "Како до родно сензитивног језика", нагласио да је, да би се пре почетка примене тих законских одреби отклониле постојеће дилеме, ресорно министарство, у сарадњи и уз подршку Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена и Делегацијом Европске уније у Србији, организовало тај скуп у Новом Пазару.
Он је подсетио да смо сведоци да се тема о родно сензитивном језику у протеклих пар месеци, од друштвеног дијалога у Београду одржаног 27. марта ове године, прилично актуелизовала у јавности, изазвала низ опречних ставова и мишљења, саопштило је ресорно министасртво.
Жигманов је рекао да ће Министарство наставити своје активности, пажљиво слушајући све релевантне актере и бележећи све аргументе и додао да су данас у Новом Пазару имали прилику да чују реч и овдашње академске заједнице, носиоца локалних власти, националних савета националних мањина, цивилног друштва као и свих позваних и заинтересованих учесника.
Како је навео, на прошлом дијалогу у Београду отворена су нова питања, која су изазвала различите реакције, чула су се супростављена становишта и начини за употребу родно сензитивног језика.
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог у сарадњи са Координационим телом за родну равноправност започеће процес припреме за израду плана активности у циљу примене родно осетљивог језика. У процес припреме за израду плана активности укључиће се и министарства просвете, културе, информисања и телекомуникација, као и надлежни одбори Скупштине Србије, најавио је министар.
На друштвеном дијалогу у Новом Пазару, који је трајао дуже од три сата, чули су се, као што је и очекивано, различити и супротстављени ставови.
На скупу су били присутни градоначелник Нихат Бишевац, којем је министар Жигманов посебно захвалио на гостопримству и са којим се срео у згради Градске управе непосредно пре дијалога, као и представници Савета за српски језик, Института за српски језик САНУ, Филолошког и Филозофског факултета, Универзитета из Новог Пазара и Косовске Митровице, Института за филозофију и друштвену теорију, Националног савета бошњачке националне мањине, Националног савета горанске националне мањине, цивилног друштва и медија.
Дијалог је почео минутом ћутања за жртве недавних убистава у Београду, околини Младеновца и Прибоју, додаје се у саопштењу.