Шоле: Са Вучићем и Куртијем о потреби напретка у нормализацији односа
ВАШИНГТОН: Специјални саветник америчког Стејт Департмента Дерек Шоле, саопштио је данас да је разговарао са председником Србије Александром Вучићем о потреби напретка нормализације односа са Приштином, као и да је о истој теми разговарао са премијером привремених приштинских институција Аљбином Куртијем.
''Добар разговор са председником Вучићем о потреби напретка нормализације са Косовом. САД настављају да се залажу за хитан напредак у вези са ЗСО (Заједницом српских општина) и повратак косовских Срба у локалне институције. Наглашено је да све стране треба да избегавају провокативне потезе на северу'', написао је Шоле на свом налогу на друштвеној мрежи Твитер.
Он је објавио и твит у којем је навео да је разговарао са Куртијем.
''Добар разговор са премијером Куртијем након састанка преговарача. Наглашено је да све стране треба да избегавају провокативне акције на северу. Нормализација односа са Србијом путем дијалога, уз подршку ЕУ и имплементација СЗО, отвориће врата Косову, укључујући и евентуално међусобно признање'', написао је Шоле.
Из Службе за сарадњу с медијима председника Републике, раније је саопштено да је Вучић током разговора са Шолеом истакао да Србија остаје привржена политици мира и сарадње у региону.
Из Куртијевог кабинета је саопштено да је акценат у синоћњем разговору био на пуној и безусловној примени Основног споразума и састанку главних преговарача Београда и Приштине, одржаном у понедељак у Бриселу.
Шоле и Ескобар: Однос Београада и Приштине препрека просперитету Западног Балкан
ВАШИНГТОН: Будућност земаља Западног Балкана је приоритет америчке администрације, али велика препрека просперитету тог региона је однос Србије и тзв. Косова, рекли су данас специјални саветник Стејт департмента Дерек Шоле и изасланик за Западни Балкан Габријел Ескобар током саслушања пред Одбором за спољне послове америчког Сената.
Шоле је на саслушању "Процена политике САД према Западном Балкану", рекао да је политика Вашингтона у Европи базирана на миру и просперитету, али да је Западни Балкан део слагалице који недостаје.
Истакао је да процес евроинтеграција није лак, али да су земље у региону прешле дугачак пут и да им је потребна помоћ Сједињених Америчких Држава.
Говорећи о односу Београда и Приштине, Шоле је рекао да је тзв.Косово један од најближих савезника Вашингтона, као и да САД подржавају његово пуноправно чланство у међународним организацијама.
"Косово је суверена, независна и демократска држава", тврди Шоле.
Истовремено, навео је да САД желе да продубе партнерство са Србијом, али да то раде отворених очију због "широко распрострањене корупције, руских дезинформација и тешких историјских односа" две земље.
Шоле је додао да је у америчком интересу да Србија схвати свој пун потенцијал и да буде у ближим односима са САД и Европском унијом.
Он је истакао да је неопходна имплементација овогодишњег споразума из Брисела и његовог анекса, али је навео да је за тако нешто потребна политичка храброст.
"Споразум је правно-обавезујући. То смо рекли и Вучићу који то није негирао", рекао је Шоле.
Он је, међутим, рекао да ни Београд, ни Приштина не раде претерано на имплементацији, као и да одговорност није само на једној страни.
Истакао је да ће због тога бити појачана дипломатска активност САД и ЕУ.
Са друге стране, истакао је да има напретка када је реч о имплементацији, јер су у мају почели преговори о формирању Заједнице српских општина, али и да је усвојена Декларација о несталим особама.
Поручио је да САД неће прихватити ништа што на било који начин подсећа на Републику Српску у БиХ.
Он је додао да утицај Русије у Србији наставља да успорава пут земље ка Европској унији.
Одговарајући на питање о писању Њујорк тајмса о председнику Србије Александру Вучићу и криминалу у Србији, Дерек Шоле је рекао да је реч о "кредибилном тексту", као и да "амерички званичници Вучићу указују на проблем са корупцијом".
Међутим, Шоле је истакао да корупција није проблем само у Србији, већ у читавом региону Западног Балкана и да управо због корупције земље региона не напредују на путу ка Европској унији.
Изасланик за Западни Балкан Габријел Ескобар је рекао да САД морају да раде са европским партнерима како би врата трансатлантских институција остала отворена за земље региона.
Он је додао да државе морају да спроведу реформе, да се изборе са корупцијом, али и дезинформацијама и малигним утицајима.
Ескобар је такође указао на неопходност имплементације постигнутог Бриселског споразума и додао да би његова примена представљала велики корак ка миру.
На питање о томе да ли би Заједница српских општина могла да постане нова Република Српска, Ескобар је рекао да је формирање ЗСО обавеза Приштине из Бриселског споразума, али да ће САД помоћи да се она претвори у нешто што ће личити на европске моделе.
Поручио је да формирање Заједнице не представља уступак Србији, већ да ће она бити формирана у складу са "косовским уставом", тако да ће Срби на КиМ бити подведени под "косовски правни систем".
Коментаришући чињеницу да пет земаља чланица Европске уније нису признале независност тзв. Косова, амерички званичници су рекли да настављају да раде са земљама непризнавачима.
Ескобар је истакао да чак и те земље траже пуну имплементацију споразума о нормализацији, као и да би његова примена могла да буде кључна за њихово признање тзв. Косова.
Амерички званичници су подржали "Отворени Балкан", као и све напоре, у складу са европским стандардима, којим се јача отворено тржиште.
Додали су да је реч о доброј иницијативи која ће довести до много ефикасније сарадње земаља чланица.
Када је реч о Босни и Херцеговини, обојица званичника су указала на висок степен корупције, али и "сецесионистичку и антидемократску" политику председника Републике Српске Милорада Додика.
Како су навели, САД се противе сваком виду поткопавања територијалног интегритета и суверенитета Босне и Херцеговине.
Додали су да ће Вашингтон наставити да уводи санкције онима који раде против интегритета БиХ и који поткопавају Дејтонски споразум.
Обојица званичника, међутим, истакла су да је важна чињеница та да је у Босни и Херцеговини и даље мир.
Амерички званичници су задовољни начином на који су организовани избори у Црној Гори који су, како тврде, показали да су грађани те земље спремни да превазиђу различитости и да иду ка Европској унији.
Указали су да и у Црној Гори и даље постоји велики проблем када је реч о корупцији.
Истовремено, навели су да се надају да слободним и поштеним парламентарним изборима, али и да ће нови црногорски лидери спровести реформе које ће им помоћи да напредују на путу ка Европској унији.
Северна Македонија и Албанија су НАТО савезници Вашингтона и партнери на путу ка нормализацији односа Београда и Приштине, рекли су Шоле и Ескобар.
Истакли су да подржавају чланство две земље у Европској унији, али да Северна Македонија мора да спроведе уставне реформе које се односе на статус бугарске националне мањине.
Са друге стране, указали су на иранске сајбер нападе на Албанију због чега су САД већ издвојиле 50 милиона долара за заштиту сајбер простора у тој земљи.
Током саслушања у Сенату разговарало се о и утицају Кине на Западном Балкану.
Габријел Ескобар истакао је да претња од кинеског "малигног утицаја" постоји у читавом региону, али да је у Србији забрињавајућа и да САД охрабрују власти у Србији да се окрену алтернативама.
Због тога се, како је рекао, све више америчких компанија отвара у Србији.
Он је додао да је Кина финансира велики број пројеката, преко којих врши и политички утицај, а да САД морају да буду агресивније у ширењу свог интереса који подразумева да Србија буде ближа ЕУ и САД.