Скупштина Војводине усвојила стратегију развоја покрајине до 2030.
НОВИ САД: Посланици Скупштине Војводине усвојили су на седници Плана развоја Аутономне Покрајине Војводине од 2023. 2030. године.
Овај стратешки документ прописује смернице за развој покрајине у наредних седам година у четири развојна правца: привредног развоја, демографских проблема, енергетске стабилности и еколошке сигурности, дефинише модел организације и координације развојних политика Аутономне Покрајине Војводине, те утврђује најоптималнија решења за превазилажење затечених развојних проблема и унапређење друштвено-економског положаја свих грађана покрајине. За његово усвајање је гласало 86 посланика, а против 13 посланика опозиције.
Покрајински секретар за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Александар Софић казао је да План развоја АП Војводине представља хијерархијски најважнији стратешки документ развоја до 2030. године.
– Ми смо са израдом Плана развоја Војводине кренули још 2020. године, прво смо радили анализу постојећег стања и идеја нам је била да покушамо да будемо што транспарентнији и да укључимо што шири аудиторијум свих заинтересованих страна, не само привредних друштава, институција и организација, него чак и појединаца грађана и грађанки Аутономне Покрајине Војводине. Стога смо узели и као партнера у изради овог документа и Немачку организацију ГИЗ која нам је помогла тако што нам је дала медијске стручњаке који су нам омогућили да будемо доступни у широком аудиторијуму, тако да у самом процесу израде Плана развоја АП Војводине имамо 1.712 директно укључених лица. Мислим да је то стварно импозантан податак који говори о томе да смо успели у нашој намери да укључимо што више људи – казао је Софић, додајући да је у изради овог плана развоја учествовало 48 различитих институција организација и привредних друштава.
Већи буџет и смањење незапослености
– Буџет Војводине је у односу на 2016. годину, када је износио 58 милијарди динара, сада износи 108 милијарди. Значи, имамо готово 100 посто увећање буџета. На данашњи дан имамо готово 50 посто смањење укупне стопе незапослених становника АП Војводине, са 170.000 на 86.000 незапослених лица и то показује правце и смерове у којима ми желимо да се наша Аутономна Покрајина Војводина развија и у наредном периоду – рекао је Александар Софић.
Јавна расправа о овом документу спроведена је у Новом Саду, Сремској Митровици, Зрењанину и Сомбору, та да је овај стратешки документ био транспарентно конципиран, отворен за примедбе и сугестије.
Председник војвођанског парламента и Савеза војвођанских Мађара Иштвар Пастор нагласио је да План развоја Војводине до 2030. године заједнички именитељ напора и стремљења и да је до момента усвајања размишљање о будућности, а од момента усвајања је документ који обавезује свакога.
– Обавезује све чланове садашње и предстојеће Покрајинске владе, обавезује све посланике у овој и наредној скупштини, обавезује све људе који руководе локалним самоуправама овом следећем и наредном мандату због тога што је ово документ који је заједнички именитељ нашег напора – казао је Пастор.
Лидер СВМ истиче да је битно дати широку подршку овом документу јер ће се на основу њега разговорати са министарствима и владом и утицати на конципирање републичког, покрајинског и локалних buyеta.
– Из тог разлога мислим да је овај документ од изузетног значаја и молим да се рамисли о томе да ли прихватамо идеју да 2030. будемо такви као што је то описано у документу и да чинимо све за то да се то претвори у реалност – закључио је Иштван Пастор.
Опозициони посланици имали су другачији став о томе. Шеф посланичке групе „Војвођански форнт“ Саша Шућуровић рекао је да су представници ЛСВ учествовали у јавним распорама поводом плана развоја, али ниједан њихов предлог није усвојен, „па самим тим нећемо ни гласати за овај план развоја“.
Он је рекао да се прича о очувању животне средине, а истовремено се „бесумучно сече Фрушка гора“ и да је ЛСВ понудила неколико решења која нису уважена. Исто тако, док се говори о очувању животне средине, дозвољава се, рекао је Шућуровић, да се прави фабрика гума „са прљавом технологијом на најплоднијој војвођанској земљи“. Шућуровић је навео да је решавање питања пијаће воде веома важно, јер 700.000 људи који нема питку воду, те да се тај проблем треба решавати регионалним водоводом,а не локалним водоводима као што се предлаже планом.
Дејан Вуковић из коалиције НАДА позвао је предлагача да повуче овај предлог на дораду, јер има грешака и рађен је површно са циљем да се што пре заврши.
Шеф посланичке групе „Александар Вучић – за нашу децу“ Дмитар Станишић рекао је да је свет погођен разним кризама и да је задатак власти да се те последице што мање осете у нашој земљи, а то је могуће „једино ако будемо сви заједно размишљали, радили на заједничким пројектима и заједничким плановима“.
СРС: Како оживети села
Посланици Српске радикалне странке навели су податак да је у Војводини 106.000 становника у протеклој деценији мање и да се тај негативни тренд не решава адекватно. Посланик СРС Ђурађ Јакшић је рекао да План развоја не предлаже решења како се супроставити демографској регресији и како оживети сеоске средине.
Посебно је поменуо одумирање пољопривредних газдинстава, наводећи да је у протеклих 10 година угашено између 17.000 и 18.000 пољопривредних газдинстава, јер људи не виде перспективу и сигурност у пољопривредну производњу.
Он је нагласио да је Покрајинска влада показала од 2016. године да је способна да се ухвати у коштац са великим проблемима и да се то одразило на пад незапослености, удвостручавање buyеtskih и пореских прихода, те увећање БДП-а. Казао је да је у питању обиман документ који, између осталог предлаже значајне ствари које се тичу здравства, доступности здравства, образовања, развоја саобраћаја и екологије.
– Оно што је нама важно у Плану развоја Аутономне Покрајине Војводине до 2030. године, јесте да је Војводина предвиђена да буде место високог животног стандарда и предвиђања од стране озбиљних финансијских и међународних институција и академске заједнице, иду у том правцу. Очекује се да ће бруто домаћи производ бити увећан готово два пута, са 8.300 евра по становнику из 2022, очекује се 2030. да ће да буде 16.300 евра по становнику. Бруто домаћи производ такође би требао да расте на неком нивоу од 4,2 процента, а инвестиције нешто око 6 процената. Наша посланичка група оптимистична је поводом овог плана, јер је заснован на реалним очекивањима и реалним економским показатељима – закључио је Станишић.
Већина посланика подржало је и Програм за заштиту жена од насиља у породици и партнерским односима и других облика родно заснованог насиља у Аутономној Покрајини Војводини од 2023. до 2026. године, као и остале предложене тачке дневног реда које су се односиле на израде просторних планова више локација, те извештаје о управљању и располагању јавном својином АП Војводине за 2022. годину и о раду и пословању Покрајинског завода за равноправност полова за 2022. годину.
А. Савановић