Усвојен завршни рачун Града за 2022: Урађено 125 капиталних пројеката
НОВИ САД: Скупштина Новог Сада је на седници усвојила већином гласова завршни рачун градског буџета за прошлу годину, извештаје о раду Правобранилаштва и Локалног омбудсмана и још 28 преосталих предлога који су уврштени у дневни ред.
Градски парламент потврдио је избор директора Новосадског позоришта – Ујвидеки синхаз Андраша Урбана уместо досадашњег в. д. директора Валентина Венцела, као и избор Владимира Ђаковића за директора ЈКП "Лисје".
Заменик градоначелника Игор Црнобарац, пред седницу се обратио новинарима, истакавши значај завршног рачуна, који представља консолидацију завршних годишњих извештаја 29 директних корисника буџета Града, као и оних индиректних корисника попут месних заједница, 14 установа културе, ПУ "Радосно детињство" и Туристичке организације Новог Сада. По његовим речима, након ребаланса у јуну и октобру, новосадски буџет 31. 12. 2022. године износио 41.115.614.134,55 динара.
- Укупни приходи и примања буџета града из свих извора финансирања, са пренетим средствима из prеthodnih година остварени су у износу од 40,5 милијарди динара, што представља 98,5 процената годишњег плана. Истакао бих, као један од показатеља да је буџет здрав и да је грађен на добрим темељима, чињеницу да порези на доходак, добит и капиталне добитке износе 15 милијарди и 800 милиона динара, што је за 3,6 процената изнад плана, а по правилу, највећи удео у овим порезима има порез на зараде, који је остварену износу нешто вишем од 13 милијарди динара – изјавио је Црнобарац.
Како је појаснио, то је директан резултат домаћих и страних инвестиција, што је допринело смањењу стопе незапослености, значајном расту просечне плате током 2022. године, те да је тај тренд настављен и у овој години.
- Порез на имовину остварен је у износу од 5,5 милијарди динара, приходи од имовине су остварени у износу од четири милијарде и 370 милиона динара, а у овом износу највеће учешће има допринос за уређење грађевинског земљишта, који је остварен у износу од око четири милијарде динара – додао је Црнобарац.
Он је навео да су укупни расходи и издаци буџета током 2022. године износили 36,620 милијарде динара или 89 процената плана, што је, по њему, веома добро.
- За капиталну потрошњу планирано је 14 милијарди 420 милиона динара, односно 35 процената укупно планираних средстава, док је утрошено 12 милијарди 130 милиона динара, односно 84 одсто планираних средства за ове намене или негде око трећине укупно утрошених средстава. Желим да напоменем да је капитална потрошња у 2022. години, у односу на 2012. годину већа за чак седам милијарди и 800 милиона динара – напоменуо је Игор Црнобарац.
По његовим речима, у 2022. години завршена је реализација 125 капиталних пројеката, док су нови започети. Црнобарац истиче да је то показатељ да се Град Нови Сад интензивно развија, те да са великом сигурношћу може да тврди да ће и у овој и у наредним годинама наставити са истим интензитетом. Навео је и неке од значајнијих инвестиција које су завршене прошле године, као што су изградња фекалне канализације у насељу Боцке, реконструкција Дунавског парка, реконструкција и надоградња ОШ "Иван Гундулић", изградња канализације отпадних вода у Кисачу и радној зони Каћ, изградња дома здравља на Адицама, изградња и опремање два вртића на Сајлову и Ветернику, те изградња саобраћајних површина у Улици Саве Ковачевића у Новом Саду.
- Нови започети капитални пројекти чија је реализација у току јесу изградња нових саобраћајних површина са пратећом инфраструктуром на Мишелуку 3, изградња треће фазе бициклистичке стазе Нови Сад – Бегеч, изградња канализационе мреже на Путу шајкашког одреда и доградња и опремање вртића у Ковиљу – указао је Црнобарац.
Парцеле, планови, саобраћај
Одборници су усвојили и пренос права својине држави на одређеном броју парцела на траси новог моста до Сремске Каменице.
Усвојили су и низ измена регулационих планова, саслушали извештај о стању саобраћаја у прошлој години, те усвојили извештај од коришћењу новца из Буџетског фонда за заштиту животне средине.
Он је оценио да је буџет у прошлој години по свему одговоран, имајући у виду да се није одустало ни од једног од законом установљених давања. Уједно, додао је Црнобарац, настављено је улагање у културу, образовање, здравство и социјалну заштиту.
Од осталих тачака, Црнобарац је издвоји измене и допуне плана генералне регулације Футога, којим се шири грађевинско подручје у Футогу и планира пословање на улазним правцима. Осврнуо се и на предложене називе за 17 улица, од којих је издвојио Улицу иновација у Каћу, где се налази нова фабрика "Континентала", те улице Милунке Савић, Веље Рибара, посебно се осврнувши на Улицу хероја са Кошара.
СРС за другачија решења за ЈГСП
Заменица председника одборничке групе СРС Снежана Мушицки новинарима је изјавила да одборници ове странке неће подржати завршни рачун, јер је комунални систем у колапсу.
- Не постоји комунално предузеће које фактички ради у плусу. Траже кредите за основно функционисање, некада и за плате, а Град то толерише и осим тога, прошле године је дао три милијарде и 800 милиона динара субвенција, које су више текуће него капиталне. Ми сматрамо да је то лоше – нагласила је Мушицки.
По њеним речима, потребна су другачија решења за ЈГСП "Нови Сад", који је прошле године добио 1,8 милијарди динара субвенција за гориво, те да је можда излаз у јавно-приватном партнерству. Говорећи о извештају Правобранилаштва, она је напоменула да ће поново дискутовати о случају "Боровица" и тога ко је крив због тога што није активирана меница за то предузеће. Она је критиковала и институцију омбудсмана, коју је оценила као преписану форму са Запада, која суштински нема никакве ингеренције. Уједно, истакла је да ће СРС подржати нове називе улица.
Председник одборничке групе "Нада за Нови Сад", коју чине Нови ДШ и ПОКС Бојан Радојевић, поручио је да три одборника ПОКС-а неће из протеста присуствовати седници, јер чланови ове штранке трпе мобинг у градским предузећима, након што је ова странка напустила владајућу коалцију због неслагања око француско-немачког предлога за Косово и Метохију.
- Што се тиче седнице, гласаћемо против свих извештаја о буџету и против регулационих планова. Завршни рачун је показао да се заправо ништа није променило и да је највећи проблем у ГСП-у. Бројке су у реду, али оне суштински не показују ништа шта се заправо озбиљно ради за Град Нови Сад – казао је Радојевић.
Он је напоменуо да се ДСС годинама уназад залагало да се питање ЈГСП-а, као огромног проблема у функционисању Новог Сада, почне да се решава.
- Али, ми и даље имамо гурање под тепих, заправо се ништа не предузима по питању проблема у јавном градском саобраћају. Све веће су субвенције, а овај извештај показује да ни те субвенције нису довољне. Најновије укидање линија јавног градског саобраћаја, показало је не само да се ништа не ради на побољшању, него је то одлука која додатно угрожава функционисање саобраћаја у граду, повећава моторизацију, повећава гужве. Да су поласци на 10 минута уместо на ко сада на сат времена, људи не би користили своје аутомобиле и не би имали проблем са паркирањем – назначио је Радојевић.
Говорећи о регулационим плановима, Радојевић је указао да се наставља се политика циљаних измена, односно да се за инвеститоре само на једној парцели, мењају услови целог плана. По њему, извештај омбудсмана показује да је проблем градске инспекције и даље акутан и да се и даље највише Новосађана жали проблеме с функционисањем инспекције. Такође, одборници Нове ДСС подржали су именовање нових улица.
С. Крстић