Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Затворен Сајам књига: Премашена прошлогодишња посета

13.03.2023. 16:58 17:03
Пише:
Фото: Новосадски сајам

У години јубилеја када Новосадски сајам обележава век постојања, Сајам књига, Изложбу уметности "Арт Expo" и Сајам образовања „Путокази“, видело је око 37.000 посетилаца што је више у односу на прошлу 2022. годину.

Наступило је више од 200 излагача из шест земаља - Србије, Републике Српске, Босне и Херцеговине, Хрватске, Словеније и Немачке; одржано је готово 140 програма у оквиру којих је представљено више десетина аутора, обележено неколико годишњица, разговарано о актуелним темама, приређене су изложбе на штандовима излагача и промовисано више од 500 образовних профила.  Уз тематске изложбе и мноштво ликовних уметника, током седам дана, претворили су Аулу у галеријски простор. На сајмовима се говорило о наставку школовања у иностранству, продато је више десетина хиљада наслова, читани су рукописи и публици су представљене нове књиге аутора, а у време гостовања писаца, издавачи су остајали без књига, а  поједини штандови су већ резервисани за следећу годину. Општи утисак излагача је да су више него задовољни. Новосадски сајам је у сарадњи са дародавцима кроз Поклон-игру посетиоцима поклонио преко 500 наслова. Током седам дана, РТВ је кроз једносатне емисије обавештавала о догађајима на сајмовима.

Сајам књига је отворио академик и књижевник Горан Петровић, а посетиоцима су се представили Владимир Кецмановић, Марио Лигуори, Јелена Бачић Алимпић, др Неле Карајлић, Вуко Мартиновић, Душан Микља, Мухарем Баздуљ, Дејан Стојиљковић, Мирјана Новаковић, Јована Дишић, Горан Петровић, Вања Булић, Феђа Штукан, Дејан Алексић, и други... Сва гостовања су привукла посетиоце, а аутори су потписивали омиљена дела, углавном купљена на Сајму.

        Током седам дана приредби, у оквиру "Дана Лазе Костића" говорило се о Лази Костићу у неколико тематских блокова, о Лази Костићу као публицисти, али и о Лазиној улози у формирању модерног новинарства код Срба, као и о неоствареној љубави између њега и Ленке Дунђерски. Сајам је опет био идеално место, младим писцима, књижарима као место сусрета, значајним годишњицама, и као место промоције издањима на језицима националних мањина...

Промовисане су бројне издавачке куће, а програме су организовали и Министарство културе Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама,  Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице,  новосадска књижара Булевар Букс, Фонд Европски послови  АП Војводине, Банатски културни центар...

 Изабрани су победници Конкурса за најбољи постер који је организован поводом јубилеја, 100 година Новосадског сајма са темом "Мотив светлости у стваралаштву два пријатеља - поете Лазе Костића и генија Николе Тесле". Њихови радови су били изложени на Новосадском сајму, а победник Конкурса је био Лука Тодоровић.

Форум под називом “ Статус и положај запослених у јавним библиотекама Србије”, одржан је у оквиру Сајма књига на традиционалним Данима библиотеке и библиотекара, где се  разматрало  о положају запослених у библиотечкој стуци. Говорило се и о „Националном идентитету и националном наслеђу у години Николе Тесле“ као и о „Грађанској науци: библиотекари као спона између науке и грађана“ пред више од 250 библиотекара из целе земље.

Поред предавања и научно стручних конференција, биле су одржане и дигиталне радионице. Организатори догађаја су Градска библиотека у Новом Саду, Народна библиотека Србије, Библиотека Матице српске, Универзитетска библиотека „ Светозар Марковић“ из Београда и Новосадски сајам.

        Сајам књига у Новом Саду ове године су обележила бројна снижења - до 80 одсто, као и специјалне акције и промоције које су излагачи приредили и за 8. март, Међународни дан жена.

 

Уручене бројне награде на Сајму књига      

Ове године је Награда "Лаза Костић" припала Маји Трифуновић за књигу „Гутачи ватре“ објављену у издању београдске Лагуне.

Награда за најбољу књигу у области књижевности за децу је додељена Урошу Петровићу за "Бајке-првих седам“ у издању београдске Лагуне, док је Награда за издавачки подухват године припала је Српском народном позоришту  за "Енциклопедију Српског народног позоришта“ (И-ИИИ тома).

Специјална награда Сајма књига је уручена  Издавачкој кући Прометеј, Архиву Војводине, Покрајинском заводу за заштиту споменика културе и Вуковој задужбини за “Сабрана дела Дејана Медаковића“. Жири за доделу награда је радио у саставу: Владимир Гвозден - председник и чланови жирија: Горан Ибрајтер и  Милица Вучковић.

Оцењивани су ликовни и графички изглед књиге, уметнички и ликовни утисак, ликовна и графичка опрема књиге, ниво занатског и штампарског изгледа књиге. На основу прегледаних књига жири је донео одлуку да додели више награда.

Прво место за најлепшу књигу на овогодишњем Сајму књига, "Захарије Орфелин", припало је Љубомиру Турукалоу и делу “Поглавари српске православне цркве”, у издању Храма Светог Саве из Београда и Народног дела доо, Београд.

Друго место поделили су: “Српске народне бајке”, у адаптацији Бојане Јовановић, издавача Пчелица из Чачка,а награду је добио илустратор Игор Крстић, и “Стрипотерапија”Ане Петровић, у издању Креативног центра. “Љубимац”, аутора Сање Кованџић Агатоновић, такође у издању Креативног центра, припало је треће место, а награду је добио Борис Кузмановић, илустратор.

Стручни жири  је радио у саставу: Сенка Влаховић- председница жирија и чланови жирија: Габријела Спасојевић и Мирко Димић.

Пише:
Пошаљите коментар