Колумбија: Узгој стоке главни кривац за крчење амазонске прашуме
БОГОТА: Главни кривац за уништавање амазонске прашуме у Колумбији у последњих 40 година није гајење биљке коке, већ узгој стоке, показују резултати научне студије Универзитета Толедо.
"Желимо да коначно одстарнимо наратив да је кока главни покретач крчења шума," изјавио је вођа студије, истраживач Универзитета Пабло Муријо-Сандовал, преноси Гардијан.
Према резултатима студије за 2018. годину, површина од 45.000 хектара искрчене шуме за гајење коке, главног састојка кокаина, била је шездесет пута мања од површине искрчене шуме за узгој стоке која износи више од 3 милиона хектара.
Крчење шума се разбукатало након потписа мировног уговора између владе Колумбије и побуњеничке групе ФАРК 2016. године.
Побуњеници из групе ФАРК су тада одложили оружје, изашли из џунгле и почели да заузимају велику површину територије, коју су паљењем и сечом дрвећа претварали у земљу погодну за узгој стоке.
Крчење амазинске прашуме је 2017. године достигло неславан рекорд, када је искрчено 219.973 хектара, што представља раст од 23 одсто у односу на prеthodnu годину.
Председник Колумбије Густаво Петро, изабран у августу прошле године, најавио је заокрет државне политике која је до сада била веома репресивна према узгајивачима коке