Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Пејић: Не дизати панику због „кидс дроге“

29.01.2023. 17:31 17:38
Пише:
Фото: Pixabay.com

БЕОГРАД: Стефан Пејић из невладине организације "Регенерација" данас је поводом информација у јавности о појави такозване дечије дроге рекао да не треба дизати панику, а родитељима поручио да разговарају отворено са својом децом и да се обрате надлежним институцијама ако на нешто посумњају.

Пејић је за Танјуг рекао да дизање панике постављањем фотографија на друштвеним мрежама и називањем нечега "дечјом дрогом", за шта конкретно не постоји потврда надлежних институција као што је Министарство унутрашњих послова, ограничава простор за отворен разговор са децом и отвара простор за продубљивање већ нетачне информације.

Он је додао и да се на фотографијама виде кесице за чај и да се не може знати шта се у њима конкретно налази.

"'Snus' који је такође 'пронађен' је врста дувана за жвакање у кесици.

То није нова појава, већ дуже време се прича о томе да су млади почели више да га користе, посебно у основним школама", рекао је Пејић.

Наслови који су се протеклих дана појавили у медијима говоре о "кидс дроги",  а Пејић каже да не постоји објашњење зашто би нешто било названо "дечјом дрогом" осим зато што је пронађено код деце школског узраста.

"Називати нешто дечјом дрогом, и да је то нешто 15 пута јаче од екстазија, а да нисамо добили никакву информацију полиције да је нешто слично нађено или да се дефинитивно зна да је то одређена дрога је просто дизање панике", сматра Пејић.

Он напомиње да су родитељи уплашени и да је то оправдано, али наглашава да је пре свега потребно проверити информације и имати отворен разговор са дететом.

"Најгора могућа опција је да у паници не постоји простор за разговор између деце и родитеља. У случају да дође до неког проблема или се нешто деси родитељи треба да буду прва особа којој ће се дете обратити", указао је  Пејић.

Он родитеље упућује на надлежне институције, уколико код своје деце пронађу нешто што им може пробудити сумњу, како би пре свега били сигурни о чему је реч, а онда добили и информације како да поступају.

"Уколико постоје одређене сумње, постоје институције које се тиме баве. Било коју врсту сумње треба пријавити, да буду сигурни да ли је у питању дрога, која дрога, затим да се нађе одакле је то дошло и какви су ризици. Свакако и како да поступе даље у том случају", објаснио је Пејић.

Он је нагласио да је отворен разговор са дететом први корак, да родитељ треба да има отворен приступ, без осуде, јер се у том случају дете удаљава од родитеља и наставља нежељено понашање у тајности.

Такође, додаје Пејић, за помоћ у том приступу као и основне информације, родитељи се могу обратити свакој организацији која ради са младима и децом или надлежној институцији. 

"Родитељи нас већ дуже време  зову, посебно када су овакве ствари у питању. Често добијамо и позиве родитеља којима је дете у неким специфичним годинама за таква интересовања и плаше се да ће почети да користи одређене супстанце", објаснио је Пејић.

У оквиру њихове организације, додаје, постоји и вршњачка подршка и едукација, где млади могу да поставе питања или се пожале на проблем који је везан за коришћење супстанци, као и болести зависности, безбедност у ноћном животу и слично, а све потпуно анонимно и бесплатно.

"Радимо преко 'Зума', не морају да укључују своју камеру, микрофон. Једина потребна информација је шта они раде и које су њихове бриге. А онда да нађемо начин на који ми можемо да им помогнемо, одговоримо на одређена питања и да их упутимо на неку другу огранизацију или услугу", рекао је Пејић.

Поводом информација да су се на тржишту у Србији појавиле психоактивне супстанце у облику жвака, тзв. кидс дрога и "снус", Министарство унутрашњих послова саопштило је пре неколико дана да полицијски службеници у prеthodnom периоду нису пронашли тзв. кидс дрогу, а разне дроге у облику разнобојних таблета које подсећају на бомбоне се, како кажу, појављују већ деценијама.

За "снус" наводе да је дувански производ, а не дрога.

Из МУП-а истичу и да полицијски службеници посебно прате безбедносну проблематику у школама и у зони школа и да сваку супстанцу за коју посумњају да је дрога одузимају и саљу на даљу проверу.

 

Пише:
Пошаљите коментар
ПОЈАВА „КИДС ДРОГЕ“ Полиција посебно прати безбедност у зони школа

ПОЈАВА „КИДС ДРОГЕ“ Полиција посебно прати безбедност у зони школа

26.01.2023. 08:15 08:17