Италија: Цена пице маргарите скочила за 30 одсто у односу на пре 12 месеци
НАПУЉ: Цена популарне пице маргарите у Италији скочила је за скоро 30 одсто у односу на децембар прошле године.
То је далеко већи скок у односу на стопу инфлације од 12,3 одсто, до које је дошло због повећања у цени енергената и хране, пренео је Блумберг.
Упркос томе што је италијанска влада потрошила 75 милијарди евра да помогне грађанима са ценама гаса и рачуна за струју, цене пице су отишле високо.
Италијански Национални институт за статистику, као и министарство финансија прати растуће цене основних састојака - брашна, парадајза, моцарела сира и маслиновог уља.
Осим повећања цене струје, највећи скок забележен је у цени моцареле, која је виша за 27 одсто у односу на исти период прошле године, као и брашна, које се повећало за 22 одсто.
То су састојци који се налазе у скоро свакој потрошачкој корпи Италијана, мада не праве сви пицу код куће.
Иако постоји опсежна дебата о томе који су преливи прихватљиви на правој италијанској пици - маргарита, заједно са још једноставнијом верзијом без моцареле познатом као маринара, су сорте које највише цене пуристи.
Те врсте пица су вероватно најчешће произведене од осам милиона пица које се, према процени водича за храну "Ил Гамберо Rosso", пеку широм земље сваког дана.
Апокрифно названа по Маргарити ди Савоји, првој краљици Италије након њеног уједињења, легенда каже да је пица маргарита првобитно настала у част њене посете Напуљу 1889. године.
Постоји неколико варијација пице, укључујући римску варијанту "танког папира" и веома богату њујоршку.
Чак и тако, Наполитанци тврде да је њихова врста посебна.
Због свега тога, Европска унија је препознала маргариту као производ са загарантованим традиционалним специјалитетима.
То захтева пећ на дрва на 485 степени, затим, да је кора дебела најмање 1-2 центиметра, и коришћење само одређених производа, укључујући екстра девичанско маслиново уље, свеж босиљак, бивољу или традиционалну локалну моцарелу, и локални парадајз.