Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Почео увоз репродуктивних ћелија из иностранства

26.01.2023. 09:39 09:41
Пише:
Фото: pixabay.com

У Србију је стигао први контингент јајних ћелија из банке у Шпанији, речено је на конференцији у ГАК Вишеградска Универзитетско клиничког центра Србије.

До сада се у нашој земљи за процес вантелесне оплодње (ВТО) путем увезеног репродуктивног материјала пријавило око 500 парова и жена без партнера. Шест жена ће ући у процес ВТО са јајним ћелијама из Шпаније, четири у ГАК Вишеградска, а две у ГАК Народни фронт. Ово је први, донирани и увезени материјали који је стигао у Србију од 10. децембра, откада је уведена могућност за увоз јајних ћелија, ембриона и сперматозоида, изјавила је директорка Републичког фонда за здравствено осигурање Сања Радојевић Шкодрић.

„Национална политика пораста наталитета један је од приоритет државе, ми смо овај процес озаконили и то је битно. До сада није постојала могућност ни самосталним плаћањем донорства из иностранства”, поручила је Шкодрић.

Национална банка репродуктивног материјала налази се управо у Вишеградској, а основана је 2019. године, међутим, због недостатка домаћих донора, потписан је уговор са европским банкама.

„Имамо за сада само пет донираних домаћих сперматозоида и ниједну јајну ћелију. Земље које имају развијене банке, такође увозе јер немају потребан репродуктивни материјал. Ми смо потписали за сада са банкама у Шпанији, две у Данској и у Чешкој, а будући парови могу да бирају из које банке желе материјал, и поједине физичке карактеристике”, истакла је директорка РФЗО и додала да РФЗО завршава уговоре са седам државних и 15 приватних клиника у Србији, а парови и сингл жене такође могу да бирају где ће урадити процес ВТО.


Процес кошта 7.000 евра

Процес ВТО путем увезених донора кошта 7.000 евра, а намењен је свим паровима и сингл женама који из било ког здравственог разлога немају адекватан репродуктивни материјал.

„Ово је врло осетљива тема, много тога има да се припреми и усклади. Наставићемо да радимо на томе, јер смо свесни колико је важно да имамо што више новорођене деце”, поручио је државни секретар Ђерлек.


Лепе вести стижу из ГАК Вишеградска када је у питању ВТО путем домаћих донора, а то је да је већ урађена једна успешна оплодња, рекао је директор те установе Александар Стефановић.

„Трудноћа је потврђена, а надам се да ће и сви остали кренути овим стопама и да ће бити нових трудноћа, да ћемо радити као тим. Треба да радимо и на промоцији наших донора и да мање увозимо из иностранства, иако је увођење велика олакшица за наше пацијенте, јер неће морати да одлазе у друге земље. Потрудићемо се ми из струке да имамо све више беба”, поручио је Стефановић.

Министарство здравља одрадило је свој део посла уз помоћ РФЗО и других министарстава, а циљ је да се сваке године роди што више деце, истакао је државни секретар Министарства здравља Мирсад Ђерлек.

„Желимо да свим паровима и сингл женама омогућимо да дођу до потомства, јер не знам шта има лепше од тога да се људи остваре као родитељи и уживају уз децу”, порука је државног секретара.

Министарство је са Владом омогућило инфраструктуру потребну на клиници, како би се процес ВТО обављао у најквалитетнијим условима, каже Ђерлек. Он додаје да је такође требало изменити подзаконске одредбе, како би се омогућила ВТО путем увезених донора.

„Ми смо обезбедили новац за 1.500 парова, а уколико буде више заинтересованих радо ћемо додати и проширити новчане капацитете”, поручио је он.

Министарство за бригу о породици и демографију такође подржава напоре за подстицање наталитета, а Србија је показала спремност, одлучност и стабилност да финансијски подржи ове мере, изјавила је ресорна министарка Дарија Кисић.

„Последњих десет година, а од 2018. много тога што смо мислили да је немогуће у овој области је урађено и доступно. Уз велику подршку председника Србије Александра Вучића и премијерке Ане Брнабић постепено су се повећавала права за парове у процесу ВТО, након директне финансијске подршке и нових мера повећавао се и број покушаја за прво дете данас је неограничен, затим старосна граница, а затим се уводили и мушкарци који имају проблеме, затим једна од последњих мера где се све жене укључују које имају малигна обољења. Заиста, широк спектар подршке државе и донираним репродуктивним материјалом, за чиме је очигледно постојала потреба, ако је судећи према позивима”, казала је Кисић.


Пријављивање преко е-Управе

Око 10 одсто од 500 пријављених су жене без партнера које о трошку државе могу на ВТО са увезеним материјалом до 45 године старости. Такође, преко 45 година, а граница је 50 година, жене такође могу да се пријаве, али уз самостално плаћање. Пријављивање се врши преко е-Управе, а Шкодрић истиче да је процедура крајње једноставна.

„Само да се пријаве и дођу код лекара и ураде што је до њих. Надамо се да ће ово допринети рађању већег броја деце и порасту наталитета, сва деца ће бити здрава уз срећне родитеље, то смо им овим правом омогућили”, поручила је Шкодрић.


Она указује на то да се увозом не искључује могућност домаћих донора и апелује на све да се укључе у ту причу.

„Дакле, сви заједно се укључујемо у борбу за пораст наталитета и надамо се да ћемо имати успеха много у будућности, ово је само једна од мера које планирамо да спроводимо у будућности. Ту је и куповина станова али и читав низ мера за подстицај рађања”, рекла је министарка.

Шест жена које ће путем увезених јајних ћелија радити вантелесну оплодњу већ је припремљено и спремно за процес који ће, како је поручено, почети у наредна три-четири дана, односно, у складу са менструалним циклусом, на основу кога се и започиње оплодња.

Љ. П.

Пише:
Пошаљите коментар