Помени за жртве крвавог јануара 1942. у Банату и Шајкашкој
КИКИНДА: Полагањем венаца на спомен плочу у дворишту кикиндске Курије, обележена је 81 година од погибије 39 родољуба, које су управо на том месту јануара 1942. године стрељали припадници фашистичке војске.
Обележавању Крвавог јануара присуствовали су потомци стрељаних, представници СУБНОР-а, Града Кикинде, Покрајинског СУБНОР-а и других борачких организација, а први пут служен је и парастос жртвама. Обележавању су присуствовали градоначелник Никола Лукач, начелник Градске управе Драгиша Михајловић и председник Скупштине града Младен Богдан.
- Обележавамо један од најкрвавијих и најболнијих датума у новијој историји нашег града када је у јануару 1942. у Курији стрељан велики број родољуба. Они су стрељани јер су били Срби, родољуби, били су патриоте које су рекле не фашистичком окупатору и због тога су изгубили своје животе. Дужни смо да им одамо почаст у знак захвалности што су дали своје животе како би се изборили за слободу у којој ми данас уживамо. Наш народ страдао је током целог 20. века, у Првом светском и Другом светском рату, а пуцано је и на Косову и Метохији на дечаке на Бадње вече Милоша и Стефана Стојановића. Такве ствари не треба да заборавимо, већ треба да будемо јединствени. Такође, нашој браћи преко Дрине, честитам Дан Републике Српске - рекао је Младен Богдан.
Окупатори су ликвидације правдали проналажењем лешева тројице немачких пољочувара. У великој одмазди осим у Кикинди, стрељано је по 30 мештана у Банатском Аранђелову и тадашњем Драгутинову и Петровграду. Истог дана страдало је 150 људи.
- Одали смо дужно поштовање свима који су дали своје животе током Крвавог јануара. Они су на свиреп начин убијени, што је био још један од доказ да се ради о злогласном непријатељу. Стрељали су и обесили 39 родољуба. Никада не смемо заборавити оне који су убијени на такав начин - додао је Јово Барошевић, председник СУБНОР-а АП Војводине.
В. Х.
Погубљени па обешени
ЗРЕЊАНИН: Поменом који је служио свештеник Српске православне цркве, протонамесник Бранислав Петровић, полагањем цвећа и одавањем почасти страдалима, код споменика на Житном тргу у Зрењанину јуче је обележена 81. годишњица од трагичних догађаја забележених у историји као Крвави јануар или Крвави српски Божић.
Тог, 9. јануара 1942. године, фашисти су починили један од најсвирепијих злочина у Банату током окупације и у знак одмазде на партизанске акције у првој ратној години, погубили 30 цивила српске и ромске националности, заробљених у рацијама током јесени 1941. године. Након погубљења, они су обешени и остављени 24 часа да би се додатно заплашило становништво.
Обележавајући овај датум као и сваке године, испред споменика на Житном тргу у Зрењанину окупили су се представници Града Зрењанина, Средњобанатског управног округа, Градског одбора Савеза удружења бораца народноослободилачког рата - СУБНОР Зрењанин, Градског одбора СНС Зрењанин и потомци страдалих суграђана.
У делегацији Града Зрењанина били су заменик градоначелника Саша Сантовац, председник Скупштине града Чедомир Јањић и помоћница градоначелника Снежана Вучуревић. Истичући значај ових догађаја и поруке из тих трагичних ратних времена, заменик Сантовац рекао је да је одлика нашег народа да жели слободу и да се током историје увек супротстављао окупацији.
- Нису наше претке у томе поколебали ни овако стравични злочини, када је у једном дану погубљено 150 људи широм Баната, само зато што нису желели да прихвате окупацију и што су се борили за слободу. Међу њима су били и угледни суграђани, чиме је окупатор хтео да пошаље поруку да му се треба повиновати - казао је Сантовац.
У име потомака страдалих суграђана обележавању годишњице присуствовали су чланови породице Бошњак - Веселин Бошњак из Меленаца, чији је отац Богољуб погубљен, положио је цвеће заједно са супругом, синовима Иваном и Дарком, снахом Јеленом и унукама.
Лане је Град Зрењанин обновио спомен-обележје, које је постављено 1986. године и рад је зрењанинског архитекте Милорада Бербакова.
В. Х.
Цвеће положено у Тису код Титела
Заменик председника Општине Тител Богољуб Марковић јуче је са својим сарадницима, представницима Општине Тител и Месне заједнице Тител присуствовао помену жртвама рације, страдалим јануара 1942. године.
Након службе, Марковић је положио цвеће на спомен- обележје страдалима, а присутнима се обратила помоћница председника општине за привреду Весна Кнежевић, која је подсетила окупљене на дешавања и страдања становника тителске општине од 6. до 9. јануара 1942. године. Марковић је положио цвеће и у Тису, која је била једно од главних стратишта невиних жртава режима мађарских фашиста и том приликом истакао да треба праштати, али да жртва невино убијених никада не сме бити заборављена, нити поновљена.