overcast clouds
1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Како су 1923. године замишљали ову 2023?

04.01.2023. 12:16 12:20
Пише:
Фото: Pixabay.com

Када су научници и новинари 1923. године предвиђали како би живот могао изгледати за сто година, летеће аутомобиле су наравно очекивали и сматрали их готово тривијалним, док су њихове праве визије били мушкарци с локнама, четворочасовни радни дан људи који живе и по 300 година и “радио-телефони величине ручног сата” – пише амерички  НПР, а преноси ЦДМ.

То је резултат анализе Пола Ферија, истраживача Универзитета у Калгарију, у Канади, који је анализирао предвиђања стручњака и новинара за 2023. на основу писања штампе 1923. и објавио врло читан прилог о томе на Твитеру.

Предвиђања од пре једног века су о расту становништва и продужењу животног вијека, личној хигијени, напретку од путовања до здравствене заштите, чак и размишљања о будућности новинарства.

Један мали лист је тада очекивао да 2023. више неће бити новина јер ће се све новине угасити чак пола виека раније, да ће бити много врста летелица, да се светске вести неће читати, већ слушати с посебних уређаја.

Фери је рекао за НПР да воли да прелистава старе новине, а од прошлог лета сакупља исечке о томе како су људи прије једног вијека замишљали 2023. годину.

Указао је да су се многа од тих предвиђања односила на ствари због којих су људи тада били забринути, а које су и данас извор забринутости за неке.

На пример, изгледа да предвиђање да ће мушкарци 2023. увијати косу, потичу из „опште забринутости због свега што доводи у питање родне норме“, док је прича о четворочасовном радном дану дио шире трајне теме о утицају обећаване аутоматизације.

Неколико аутора је за 2023. најављивало свет пун здравих и лепших људи, а један је предвидео искорењивање рака, као и туберкулозе, дјечије парализе, локомоторне атаксије и лепре.

Године 2023. „такмичења у лепоти ће бити непотребна јер ће бити толико лепих људи, да ће бити готово немогуће изабрати победнике“, написао је један новински аутор.

Неки су се усредсредили на личну негу и модне трендове, те је један антрополог прогласио „локне за мушкарце до 2023. године“, док је лист „Савана њуз“ предвидео да ће жене „вероватно“ бријати главе и да би „врхунац стила могли бити – црни зуби“.

Један лист је очекивао да би просечан животни век могао да 2023. достигне 100 година, а неки појединци би живели и до 150 или чак 200 година. Други лист је цитирао научника који је очекивао просек од 300 година.

Стварност је међутим данас другачија: очекивани животни век у САД је прошле године опао на 76,4 година, што је најкраће за скоро две деценије.

По оптимистичном гледишту математичара и инжењера електротехнике Чарлса Штајнмица од прије једног века, људи ће проводити мање времена радећи: „Нема тешког рада 2023!“ – био је наслов текста о томе.

Штајнмиц је веровао да „долази време када неће бити дуге гњаваже (на послу) и људи неће радити више од четири сата дневно, захваљујући раду уређаја на струју“ – наводи лист и додаје да ће у његовој визији „сваки град бити ‘беспрекоран’“.

Неколико публикација је тврдило да ће технолошки и индустријски напредак учинити Сјеверну Америку погоднијом за живот него што је била 1923, процењујући 2023. становништво САД на 300 милиона, а Канаде на 100 милиона. По најновијим проценама, САД 2023. имају 335 милиона, али Канада није добацила до прогнозе јер има нешто више од 38 милиона становника.

Не знамо зашто, један новински аутор је предвиђао да ће људи у будућности носити „грејаче за бубреге“ и друге органе, сличне грејачима за чајнике, а други је претпоставио да ће посуђе и станови бити прављени углавном од „кашасте масе и лепка“, у чему није много погрешио.

Амерички пионир авијације Глен Кертис предвидео је да ће до 2023. „бензин као покретачко гориво бити замењен радио-таласима, и небо ће бити испуњено безбројним летелицама које плове добро дефинисаним рутама“.

Најављивано је отварање „поларне авио-компаније“ која би омогућила лет авиона од Чикага до Хамбурга преко Северног пола за само 18 сати, док се сада на тој релацији лети 13 сати.

Велико узбуђење пре једног века је изазивала могућност бежичних комуникација. Тако је један новински аутор замислио свет у којем Питсбург и Лондон примају од трговаца у Пекингу наруџбине за тада велики новитет – „филмове који говоре“ (тонски филм), а „теретни бродови који лете 1.000 миља на сат их испоручују пре заласка сунца“.

„Радио-телефони величине ручног сата ће све људе одржавати у комуникацији са свим крајевима земље“, предвидео је тај новинар и погодио шта ће бити 2023, пише ЦДМ.

Арчибалд Лоу, британски научник и писац који је изумео рану верзију ТВ-а и прву беспилотну летелицу – „дрон“, написао је да ће „рат 2023. природно бити бежични рат“, захваљујући „бежичној телефонији, бежичном преносу слике, бежичном преносу топлоте, струје и текста“.

Он је отишао корак даље према једном новинском извештају:

„Професор Лоу закључује да је сасвим могуће да ће, када цивилизација напредује још један век, ментална телепатија (у 21. веку) постојати у ембриону, и да ће тиме настати веома користан метод комуникације“.

Лоу, цењени „футуролог“ свог доба, направио је многа друга и тачнија предвиђања о 21. веку: развој „паметних телефона и диктафона“, савремене робне куће, интернет и чак и „ријалити“ ТВ-програм, додуше само надметање уживо у плесу у луксузној дворани.

Пише:
Пошаљите коментар