Кикинђанима недостаје концертна дворана
КИКИНДА: У току 2019., 2020 и 2021. године обновљене су две сале Културног центра Кикинда, а по речима в. д. директора те установе Марка Марковљева, у наредном периоду планирано је сређивање улазног дела зграде, који ће добити потпуно нов изглед, што између осталог подразумева комплетну реконструкцију ходника и степеништа у том делу објекта.
- Недостаје нам концертна дворана и заиста се надам да ћемо у наредном периоду успети да макар дођемо до неке заједничке идеје и урадимо пројекат - објаснио је Марко Марковљев. - Предлог је да се покрије двориште културног центра, пошто се највећа сала, коју Кикинда има, налази у позоришту и има 250 места. Културни центар има хор, оркестар, дечји хор и певачку групу и заиста нам недостаје простор у ком бисмо могли да организујемо велике догађаје. Примера ради, 29. децембра имаћемо новогодишњи концерт на ком учествује 120 људи, ако сваког од њих дође да гледа бар двоје посетилаца, то је већ више од пола сале.
Управо је недостатак простора и био разлог и за обнову сале, која сада има 120 места, док је пре тога имала капацитет око 70 места.
- Велика сала нам је била неопходна, јер су ту раније биле две просторије и нису задовољавале потребе Културног центра, те се често дешавало да смо имали већи број посетилаца него што је капацитет то дозвољавао - прича наш саговорник и напомиње да су урађене и нове трибине, кроз учешће у прекограничном пројекату неговања музике на овим просторима, који је реализован у сарадњи са Западним универзитетом из Темишвара.
Некадашњи Дом омладине и пионира „Младост” основан је 1985. године, а трансформисан у Културни центар Кикинда 2009. Реч је установи од посебног значаја за град у креирању културне сцене, која се бави уметничким и књижевним стваралаштвом, издавањем књига, брошура, часописа, музичких издања и других публикација, те сценском уметношћу, образовањем...
Међу најважније програме које реализује Културни центар спада издавање књижевног часописа „Северни бункер”, часописа за децу „Кикиндијанци” и месечног информатора за културу „Кикиндски културни водич”. Та установа организује и интернационални музички фестивал „Рефусе/Ресист”, гитаријаду „Ки-Роцк”, дечије манифестације, као и niskobuyetni филмски фестивал „Лоњ Будгет”.
Реконструисана је и велика балетска сала, где је замењен под, урађен је молерски део посла, а уграђена су 54 нова прозора на згради.
- Под у балетској сали био је у јако лошем стању и претио је да пропадне - подсећа Марковљев. - Комплетан под је подигнут и урађена су челична ојачања, те постављене нове греде. Био је то био веома захтеван посао, будући да је статика зграде нарушена. Ту салу иначе користи Балетска школа, односно издвојено одељење новосадске Балетске школе, које ове године обележава 20 година рада, а иначе постоје од 1992. године у оквиру Дома омладине, садашњег Културног центра.
Прошлог викенда Кикинда је била домаћин Међународног фестивала хорова „Мелодианум”, а интересантан је податак да је Културни центар ту манифестацију први пут организовао 2020. године у доба најјачег таласа пандемије коронавируса, те да је због забране окупљања, имала само онлајн издање. У такмичарском делу фестивала учествовало је тада око 40 хорова из Северне Македоније, Хрватске, Босне и Херцеговине, Црне Горе и наше земље.
- Те 2020. године у суштини ништа нисмо могли да радимо, јер нисмо могли да доводимо публику - сећа се Марковљев и додаје да их је корона натерала да буду креативнији него иначе и организују у том тренутку први онлајн фестивал хорова у земљи. - Та прва година нам је убедљиво најбоља, јер су сви били жељни било какавих активности. Тада смо имали 50 хорова, тачније, више од 50 пријава, с тим да су неки хорови су учествовали у две, три категорије. Прошле године смо увели тај концертни део, на ком наступају најбољи хорови од prеthodnе године. Од ове године имамо и едукативни део, а осим Града, који је генерални покровитељ подржао нас је и Покрајински секретаријат за културу, информисање и односе са верским заједницама.
С. Аничић Илић
Ј. Вукашиновић