Скоро пет милијарди у нацрту сомборског буџета за 2023.
СОМБОР: Након усвајања републичког буџета све локалне самоуправе ужурбано припремају своје финансијске планове за следећу годину, пошто су их законске одредбе обавезују да овај посао заврше до Нове године.
У Сомбору су у свега неколико дана обављене све формалности око усвајања нацрта буџета за 2023. годину, да би се пред одборницима могао наћи већ у среду, 21. децембра.
Цео процес усвајања нацрта је по ко зна који пут показао да се ради више о форми него о суштини, пошто је само једна седница јавне расправе одржана 13. децембра, да би већ сутрадан Градско веће утврдило документ коначног предлога.
Полазећи од претпоставки макроекономске политике дефинисане Упутством Министарства финансија РС и Фискалном стратегијом за 2023. годину, за наредни период, процењено је да ће обим прихода у 2023. години износити 4.824.334.000 динара.
Током јавне расправе пристигло је неколико захтева и молби попут додатних средстава за израду пројекта реконструкције зграде МЗ „Црвенка“, као и за радове на реконструкцији крова ове зграде, што је усвојено баш као и молба недавно оформљеног Центра за пружање услуга социјалне заштите града Сомбора за замену економске класификације у оквиру већ опредељених средстава.
Прихваћена је и молба за пошумљавање шуме у Шикари, за шта су предвиђена средства у оквиру заштите животне средине, а пристигло је и неколико питања у вези са финансирањем удружења и невладиних организација, на шта је одговорено да средства за своје активности могу да добију путем градских конкурса.
Највише новца, тачније преко 1,6 милијарди динара, прелиће се у комуналну област, што је безмало 35 одсто buyеtskih средстава.
Приоритет локалне самоуправе представљају капитални инвестициони пројекти. Неки од најзначајнијих планираних пројеката који ће се финансирати средствима буџета града су изградња цевовода воде за пиће од Светозар Милетића до Станишића, наставак изградње пута Стапар–Сивац, наставак реконструкције фискултурне сале Средње техничке школе, изградња Регионалног центра за управљање отпадом, изградња нових кружних токова, као и адаптација и доградња вртића у Спортској улици.
Друштвеним делатностима по нацрту је намењено нешто више од четвртине целокупног buyеta, односно преко 1,2 милијарде динара, а у оквиру тог разреда највеће улагање ће бити у социјалну и дечју заштиту са 7,28 одсто укупног учешћа у расходовној страни buyеta. Када је у питању Сомбор, као осведочени град културе и уметности, не чуди ни да је по учешћу у расходима следећа ставка управо култура, која ће следеће године моћи да рачуна на 7,16 одсто удела у градској каси. Спорту и физичкој култури је намењено чак 6,25 одсто укупних прихода града у следећој години.
М. Мћ