Обележено три деценије излажења „Лудуса”
Удружење драмских уметника Србије је отварањем пригодне изложбе у Атељеу 212 обележило 30 година излажења позоришних новина "Лудус".
Први број „Лудуса” изашао је 5. новембра 1992. године и уредио га је Феликс Пашић, а по концепту и карактеру и данас је јединствен лист у региону, јер се бави се афирмацијом позоришне уметности, бољом информисаношћу и проширивањем комуникација у култури. На свечаности су уручене и графике „Лудусовог” дугогодишњег илустратора Југослава Влаховића позоришним делатницима Светлани Бојковић, Небојши Дугалићу, Александру Милосављевићу, Милану Цацију Михаиловићу, Бранки Петрић...
Председник УДУС-а Небојша Дугалић је истакао да је три деценије озбиљно трајање и да се ради "о изузетном јубилеју". "Постоји траг да смо нешто стварали, траг који се сасвим сигурно може сматрати документом првог реда. Неки будући истраживачи ће сигурно морати да консултују Лудус о томе какав је био позоришни живот у овим годинама", оценио је Дугалић, уз напомену да је до сада објављено 208 бројева „Лудуса”, као и неколико ванредних, те да се повремено одустајало од редовности излажења, али да се ипак истрајало у постојању часописа. Напоменувши да је „Лудус” излазио у много горим и страшнијим временима, његов дугогодишњи уредник, позоришни критичар и Александар Милосављевић, упозорио је на то да је овај часопис огледало нашег времена. „Као што је позориште огледало свог времена, тако и Лудус сведочи о нама и немојмо дозволити да се то огледало замузга", рекао је Милосављевић. Иначе, сама изложба у Атељеу 212, коју твори неколико панела на којима су насловне стране „Лудуса”, трајаће до 26. децембра.
М. С.