Одржан Сајам запошљавања на Факултету техничких наука у Новом Саду
НОВИ САД: Сајам запошљавања одржан је јуче на Факултету техничких наука у Новом Саду, где су представници 14 компанија из Новог Сада и других градова Србије, дипломираним инжењерима и онима који још увек студирају, омогућили да сазнају шта их све чека уколико постану њихови радници.
Све фирме на сајму, заинтерсованима су представиле своје програме.
С обзиром да Факултет техничких наука броји више од 17.000 студената на 26 усмерења на основним академским студијама и на 36 програма на мастер академским студијама, неопходно је да им се током образовања представе и могућности за посао, како би лакше могли да дођу до првих искуства и стекну важна практична знања за њихову професионалну каријеру.
„Идеја оваквих манифестација је да обезбедимо да млади људи, који су будућност Србије, остану у нашој земљи и драго ми је што политике владе Републике Србије, Покрајинске владе заједно са привредним субјектима то неуморно чине„, истакао је покрајински секретат за привреду и туризам др Ненад Иванишевић. „Захваљујем се свим младим људима који су организовали овај сајам, али исто тако и представницима привреде и фирмама учесницама. „Потребно је да стварамо атмосферу да млад човек када заврши факултет може да се запосли у струци. Ништа нам не значи све што радимо уколико нам људи одлазе, а ово је један од најбољих начина да помогнемо младим људима да се запосле, да заснују своје породицу и да остану у Србији„.
Међу реномираним послодавцима на Сајму се нашла и компанија „Монтоп про” која већ сарађује са Факултетом техничких наука у оквиру меморандума о разумевању што подразумева стипендирање и обављање праксе. Била је ово прилика да студенте упознају са делатниошћу њихове компаније и позву остале привредне субјекте да се придруже сличним акцијама.
„Искрено се надам да ћемо садашњим студентима бити прва степеница у њиховом развоју„, рекао је директор компаније „Монтоп про” Драган Дакић. „Сматрам да код нас има сасвим довољно посла за све и верујем да ће тако бити и у будућности. Студенти увек могу да се упознају са портфолиом компаније и да виде да смо ми лидер у области којом се бавимо и да смо проширили пословање у сваком том сегменту. Уколико започну праксу код нас и пронађу се у нашој фирми, верујем да ће се убрзо и запослити„.
Компанија „Toyo Тире” присутна је у нашој земљи од 2019. године и бави производњом гума помоћу савремених технологија у најмодернијој фабрици која се налази у Инђији.
„Оно што је најважније да бисмо остварили наше циљеве јесте да позовемо младе кадрове, а пре свега инжењере различитих струка да буду присутни на овом сајму„, појаснио је представник компаније „Toyo Тире” задужен за људске ресурсе Радисав Пераловић. „Припремили смо презентацију различитих могућности праксе које наша компанија нуди. Оне подразумевају тренинг план, менторство, одређене услове, који ће, надам се бити прихватљиви студентима и свакако се надам да ћемо имати доста практиканата, а затим и запослених нових инжењера који ће доћи са овог факултета„.
Осим што су се послодавци потрудили да прикажу свој програм и погодности које њихове компаније нуде, студенти индустријског инжењерства били су једнако заинтересовани за овакав вид интеракције са предузећима у којима ће можда пронаћи запослење.
„Тренутно сам студент четврте године индустријског инжењерства на Факултету техничких наука и сада похађам смер пројектовања производних система„, истакао је Бранко Шмања. „Циљ ми је да током следе године завршим студије и да се запослим у некој већој фабрици у околини Новог Сада. Индустријско инжењерство је мешавина машинства, економије, аутоматизације и неких основних компјутерских вештина ради побољшања ефикасности пословања у производњи. Широк је спектар послова којим могу да се бавим и зато ми је интересантна ова област„.
За разлику од њега, студент треће године индустријског menaymenta Небојша Котлагин казао је да се и даље није определио за одређени модул за усмерење, али да ће се највероавтније одлучити за маркетинг.
„Иако имамо избор да радимо разне послове попут логистике, контроле квалитета или аутоматизације најрадије бих изабрао делатност која се бави људским ресурсима. Желим да се усавршам у наредном периоду, па ћу највероватније ускоро кренути и на праксу„, додао је Котлагин.
Сајам запошљавања за младе инжењере оргаизовали су Департман за индустријско инжењерство и menayment Факултет техничких наука, Студентска унија ФТН-а и студентска организација „Иимпровемент”, уз подршку Покрајинског секре-
таријата за привреду и туризам.
А. Чегар