Новосађани ће бирати шта ће се градити догодине
Нешто више од годину дана од покретања платформе за учешће грађана у трошењу градског новца „Твој град”, градоначелник Новог Сада Милан Ђурић је објавио на друштвеним мрежама да су изнети предлози градских пројеката за наредну годину.
Новосађани могу да се пријаве на адреси tvojgradnovisad.rs и гласају за један од 93 предлога како би помогли градским властима да се одлуче који пројекти ће добити „зелено светло” у 2023. години.
Ђурић је у својој објави на Инстаграму тим поводом навео да су објављени и подаци о размотреним и усвојеним предлозима самих грађана које су они слали током прошле године.
„Преко партиципативне платформе, која је прва у региону, наставићемо да реализујемо програме и пројекте управо за вас. Град Нови Сад је прва локална самоуправа у региону која је на овакав начин грађанима обезбедила могућност учешћа у одлучивању о питањима од јавног значаја у дигиталном окружењу„, поручио је Ђурић.
Уједно, додао је да је поносан што је платформи регистровано 3.092 корисника, као и да је до сада на платформи забележено 12.044 гласа за пројекте предложене од стране суграђана, као и од стране Града.
„Данас, 2. децембра биће објављен и предлог пројеката за 2023. годину и овим путем вас позивам да гласате за исте, а како би оне пројекте који су од стратешке важности за наш Град, предложили за финансирање из средстава буџета у наредној години. Такође, позивам вас да доставите и своје предлоге, који ће као и prеthodnih година бити детаљно размотрени. Наставимо да заједно стварамо будућност Новог Сада!„, написао је градоначелник Новог Сада Милан Ђурић.
Међу понуђеним пројектима ценом од око четири милијарде издваја се изградња пешачко-бициклистичког моста на стубовима бившег Моста Франца Јозефа. Уређење Алмашког краја наредни је пројекат по висини планираних издвајања са скоро 2,4 милијарде динара. За одржавање градских путева, са фокусом на улазне правце и главне градске саобрћајнице, градска власт намерава следеће године да издвоји 1,5 милијарду динара, а за изградњу основне школе на Југовићеву од 4.000 квадрата и фискултурном салом, у коју би ишло 600 ученика у две смене, предвиђена је скоро милијарда динара.
Од понуђених пројеката ту је и изградња нове Сателитске пијаце, која би имала 157 тезги, 19 расхладних витрина и око 7.500 квадратних метара пословних простора, а коштала би 820 милиона динара. Ту је и изградња фискултурне сале за Гиманзију „Лаза Костић” вредна скоро 700 милиона динара. Проширење фискултурне сале у ОШ „Десанка Максимовић” у Футогу на 1.400 квадрата коштаће скор 265 милиона динара.
Међу предлозима је и партерно уређење Улице Модене након изградње подземне гараже, које је процењено на нешто више од 760 милиона динара, док је за плато код Бановине, изнад будуће подземне гараже предвиђено 250 милиона динара. За Културну станицу на Бистрици Град планира да издвоји 620 милиона динара, а за реконструкцију Улице краља Петра Првог у Ветернику 228 милиона динара.
Поред низа пројеката улагања у инфраструктуру, то јест у изградњу водовода и канализације, међу пројектима се налазе и уређење међублоковских површина од 125 милиона динара, опремање школа и вртића, спортских и рекреативних терена у основним школама за 45 милиона... Тако је, за реконструкцију вртића за 117 деце на Клисанском путу од 540 квадрата, предвиђено 113,5 милиона динара.
Међу предлозима на листи се нашло места и за изградњу постројења за рециклажу грађевинског отпада на депонији, вредно 254 милона динара. Ту је и мобилна станица за претовар отпада од 70 милиона динара, смарт систем за мониторинг квалитета ваздуха од 130 милиона динара, а за постављање „рецикломата” предвиђено је четири милиона динара.
За уређење парка код отворених базена на Спенсу предвиђено је 10 милиона динара, док се за пројектовање уређења Универзитетског парка планира 11,5 милиона динара. И набавка 1.000 корпи и 1.000 канти вредна скоро 200 милиона динара налази се на листи пројеката.
За следећу годину поланирано је расписивање конурса за идејно решење споменика Николи Тесли на раскрсници Фрушкогорске улице и Булевара цара Лазара, што би коштало 5,4 милиона динара. За споменик Апотеозе српске Војводине предвиђено је 93 милиона динара. Ту је и партерно уређење нове цркве у Криловој улици на Грбавици вредно 18 милиона динара. За капелу на гробљу у Руменки планирано је 35 милиона динара.
На листи је било места и за комплетну реконструкцију отворених базена на Сајмишту од 72 милиона динара. Скоро 100 милиона више намењено је надоградњи зграде МЗ Футог. За 66 милиона динара требало би да буде изграђено „Кампинг одмориште” на Лиману 3, за ауто-кампере.
С. Крстић