Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Од рака плућа годишње оболи 7.000, а умре 5.000 људи

23.11.2022. 09:49 09:51
Пише:
Фото: Jakov Simović

НОВИ САД: Од свих земаља западног Балкана, Србија је прва држава која је увела скрининг програм на рано откривање рака плућа, малигнитета због кога заузимамо прво место по смртности у Европи. Након што је овај програм заживео у Војводини, рана дијагностика карцинома плућа од наредне године почеће да се спроводи и у Београду, као пилот пројекат, са тенденцијом ширења на целу земљу.

Карцином плућа представља водећи узрок смртности од свих малигнитета како у свету, тако и у Србији, док број оболелих расте сваке године. Последњих година поприма размере епидемије. Од ове врсте рака у нашој земљи оболи готово 7.000, а на жалост умре више од 5.000 особа. Тиме је рак плућа постао велики здравствени проблем. Статистика показује да сваког дана, просечно, оболи скоро 20 нових пацијената, док 13 изгуби битку са овом опаком болешћу, а још страшније је, што на свака два сата изгубимо једну особу од рака плућа. Један од најважнијих предуслова успешног лечења је управо рано откривање рака плућа, што у Србији није случај. Код више од 70 одсто пацијената, рак плућа открије у последњем стадијуму, када су шансе за преживљавање готово исцрпљене.

Од рака плућа најчешће обољевају мушкарци, пушачи, средњег и старијег животног доба. Новембар је месец посвећен борби против рака плућа, а и Светско првенства у фудбалу на којем учествује и репрезентација Србије. С обзиром на то да је рак плућа првенствено болест одраслих мушкараца, који су највернији фудбалски навијачи, Удружење “Пуним плућима” је, уз подршку Фудбалског Савеза Србије, снимило спот "Пуним плућима" у којем, поред пацијената и лекара, учествују и фудбалски репрезентативци Србије: Александар Митровић, Душан Тадић, Душан Влаховић и Сергеј Милинковић-Савић.


Проширење листе лекова

Представници здравствених власти најављују да ће се у наредном периоду проширити листа лекова, која ће укључити и генеричке и иновативнине терапије.

Плућа су свакако приоритет, свесни смо да постоји потреба за даљим унапређењем терапијских опција. Комисија ће одлучивати о томе, али пацијенти могу да очекују проширење листе, надам се већ до краја године. То би значило да ће у истој години Републички фонд за здравствено осигурање два пута ставити иновативне лекове на листу, закључила је Весна Вуковић Којовић из Републичког Фонда за здравствено осигурање.


Оља Ћоровић из Удружења за борбу против рака плућа “Пуним плућима” каже како су фудбалери Србије за њих већ шампиони света и освојили су титулу у Катару. Подржали су кампању “Пуним плућима” у борби против рака плућа, како би заједнички подигли свест јавност, и да у сваку животну или фудбалску утакмицу, треба да уђемо Пуним Плућима и дамо све од себе како бисмо имали шансу да победимо.

Спотом смо желили да ову јединствену сарадњу и подршку наших фудбалских репрезентативаца, искористимо, како би превентивне поруке стигле до што већег броја људи. Скрининг програм има додатни значај, јер омогућава рано откривање рака плућа свима који су у ризику, што је предуслов за боље исходе лечења. Поред превенције, као Удружење, залажемо се и за проширење индикација савремених терапија, за коју постоји најава од директорке РФЗО да ће се десити, чиме ће се повећати шансе оболелих за излечење. У Србији се, тренутно, око 650 пацијената оболелих од рака плућа лечи савременом терапијом. Од тога више од 400 је на имунотерапији, каже Оља Ћоровић.

Управник клинике за пулмолошку онкологију Института за плућне болести Војводине др Горан Стојановић наводи како је скоро 50 одсто пацијената, који су се јавили на скрининг у ову установу било између 60 и 70 године. Оно што је интересантно јесте да се 87 одсто њих изјаснило као активни пушачи, а само 13 одсто као бивши пушачи.

Статистика показује да је у последњих 10 година било само девет одсто непушача међу оболелима, 27 одсто бивших пушача, а највише је било активних пушача, чак 66 одсто. Међутим, забрињава податак да се укупан број оболелих повећао за 12 одсто, а број оболелих жена за 55 одсто. Томе је свакако допринело и што велики број грађана, готово 40 одсто, пуши. Рак плућа је у великом броју случајева излечив уколико се открије на време. Такође, уколико се тумор одстрани у раном стадијуму, петогодишње преживљавање иде од 66 до 82 одсто. Свесни смо да је решење за смањење смртности, рано откривање рака, објашњава др  Стојановић.

Од наредне године, план је да скрининг на рано откривање рака плућа заживи и у Београду, у почетку као пилот пројекат.


Тумор откривен код 34 пацијента из Војводине

Скрининг програм подразумева детекцију карцинома плућа помоћу нискодозног скенера (ЛДЦТ), уз помоћ којег се могу приказати мање туморске сенке, које није могуће видети уобичајеним дијагностичким поступцима (РТГ). Овом методом у Војводини је до сада прегледано више од 1.900 пацијената. Код њих 34 је откривен карцином плућа који је био асимптоматски, а код 50 одсто њих у почетном стадијуму. На рано откривање рака плућа треба да буду обухваћене високоризичне групе, у које спадају особе старије од 50 година, пушачи, као и они који имају породичну историју оболевања од рака плућа или друге хроничне плућне болести.


Експерти који се баве раком плућа из читаве Србије тренутно пишу водич за рак плућа које ће издати Министарство здравља. Први део водича биће посвећен управо скринингу рака плућа. На тај начин добићемо јасне смернице за скрининг програм, које ће доктори моћи да користе и да се придржавају како у дијагностици, тако и у лечењу рака плућа. Што се тиче самог пројекта за рано откривање рака плућа, очекујем да ће започети почетком 2023. године. Иницијално ће бити обухваћено неколико београдских општина, а потом се надам да ћемо у наредном периоду проширити на целу Србију. Сада је право време да се бавимо превенцијом, јер је статистика суморна, коју можемо променити само уколико кренемо са раном дијагностиком и лечењем, најављује директор Клинике за пулмологију УКЦ Србије др Михаило Стјепановић.

Поред пушења које конзумира више од 30 одсто одраслог становништва и аерозагађење представља фактор ризика за настанак рака плућа. Из тог разлога Министарство здравља подржава пилот пројекат скрининга на рано откривање рака плућа и настојаће да у будућности прошири програм на целу земљу, изјавио је проф. др Ференц Вицко, државни секретар Министарства здравља.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар
Плућна фиброза ретка и тешка болест која се често касно открива

Плућна фиброза ретка и тешка болест која се често касно открива

28.10.2022. 11:04 11:12