Миливојевић: Француско-немачки план у 9 тачака неприхватљив за Србију
БЕОГРАД: Тема разговора председника Србије и Француске, Александра Вучића и Емануела Макрона у Паризу, свакако ће бити ситуација на Косову и Метохији, а у том сусрету биће и покушаја да се план Француске и Немачке, ипак, представи као платформа за будуће разговоре, што за Србију није прихватљиво, каже каријерни дипломата Зоран Миливојевић.
Ако би се то прихватило, појашњава, по страни би остао цео Бриселски споразум и довео би се у питање процес нормализације и преговарања, па чак и цео процес притустпних преговора, јер се они заснивају на Бриселском споразуму.
„Ако дође до тројног састанка (Макрон-Вучић-Курти), могуће је да се та ситуација искористи, али не верујем да ће тај састанак било шта дати. Није могућ тројни састанак, ако би тема била оно што нам је понуђено у 9 тачака. Вучић то не би прихватио, јер ако би дошло до таквог састанка, можда би то био покушај да све то представи као формализовање предлога. Мислим да ће српска страна то избећи“, рекао је Миливојевић за Танјуг.
Зато се, каже, можда поново буде разговарало појединачно, и у неком неформалном делу, који се односи на тему скупа у Паризу, Дана примирја у Првом светском рату.
„Да ли ће бити неког сусрета или не, не знам, али, на бази онога што нам је понуђено, нема никакве шансе да се у Паризу било шта деси, да се око тога разговара на озбиљан, формалан начин“, рекао је Миливојевић.
Наглашава да је немачко-француски предлог, у девет тачака, који је објављен јуче, неприхватљива понуда, јер је то, заправо понуда класичног билатералног споразума између две суверене државе.
„То је неприхватљиво и то је покушај да се ствар решава на обрнут начин - прво да се реши статусно питање, а онда да се у билатералним односима између две равноправне државе, решавају друга питања. То је за Србију неприхватљиво“, јасан је Миливојевић.
Србија, каже, мора да остане на својој позицији, да инсистира да се разговара о нормализацији и о животним питањима, уз услов да се до краја имплементира Бриселски споразум, и формира Заједница српских општина, и да се, на тој основи, разговор о статусном питању остави за крај процеса.
„Независно од овога што се нуди, остају на снази Резолуција СБ УН 12 44 и међународно право. Србија наступа и наступаће са те позиције, на принципијелан начин“, рекао је Миливојевић.