Скуп о безбедности новинара у Врднику
ВРДНИК: За безбедност новинара важно је да се пријави сваки случај у којем су се осетили небезбедно, али је пре свега важна међусобна солидарност, казао је Слободан Радичевић, председник ИО УНС-а и члан Радне групе за безбедност и заштиту новинара.
Морамо да говоримо о стању безбедности новинара, али и да предложимо оно што недостаје како би се положај поправио, казао је Радичевић на скупу "Стоп некажњивости" поводом Међународног дана борбе против некажњивости злочина над новинарима, а у организацији Удружења новинара Србије.
Ја инсистирам да пођемо од себе, од новинарске солидарности, да се ми међу собом подржавамо без претпоставке ко је новинар и за коју редакцију ради и да будемо сви једнако заштићени. На жалост то није у овом тренутку случај, јер се делимо. Важно је пријављивати, позивамо колеге да сваки случај када се не осећају безбедно пријаве, јер је више механизама у Србији када је у питању заштита, али и правних решања која Србију сврставају међу земље са највише позитивних правних прописа у Европи који штите новинаре. Проблем је чињеница да ми немамо правоснажне пресуде, рекао је Радичевић.
Јан Брату, шеф мисије ОЕБС казао је да је та организација забринута за безбедност новинара који раде у Србији, али и у свим земљама ОЕБС-а.
Брату је казао да је број напада на новинаре веома висок, али да срећом нема много насилних.
Много је претњи и то је очигледно ствар на којој морамо радити, казао је Брату на скупу.
Он је говорио о нападима и убиствима новорана у Лас Вегасу, на Малти, у Чешкој, Холандији.
Немамо баш такве ситуације у Србији, али не значи да не би могло да се деси. Овде имамо забрињавајуће нападе који су се десили 21 годину раније као што је убиство новинара Пантића, а да ни до данас нису решени, навео је Брату.
На скупу су учествовали представници новинарског удружења, правници, а преко Зоом апликације укључио се Џереми Дир, заменик генералног секретара Међународне федерације новинара.
Уочи Међународног дана борбе против некажњивости злочина над новинарима Тужилаштво за организовани криминал потврдило је да је преузело случај убијеног Милана Пантића од Вишег јавног тужилаштва у Јагодини, што је годинама уназад тражила медијска заједница, а Међународна федерација новинара (ИФЈ) је ове године, на предлог УНС-а, усвојила резолуцију којом се тражи ефикасна истрага и ангажовање државе како би се казнили убице и налагодавци овог злочина.
Ни после 23 године није пресуђено убицама Славка Ћурувије иако је прошло девет година од подизања оптужнице. Предмет је још пред Апелационим судом, након што су се и тужилашство и одбрана жалили на првостепену пресуду којом су четворица бивших државних функционера и припадника Службе државне безбедности осуђени на казну затвора од 100 година.
Околности смрти новинарке Даде Вујасиновић су и даље неразјашњене, а 23 године нема помака ни у истрази убиства 16 медијских радника РТС-а током НАТО бомбардовања.
Више од две деценије нико није одговарао за убиства и киднаповања 19 новинара и медијских радника Срба, Албанаца и Немаца на Косову на шта су указали чланови Удружења новинара КиМ на скупу у Врднику.