Обележена деценија постојања Фондације "Доцент др Милена Далмација"
НОВИ САД: Како би се сачувало сећање на трагично преминулу доценткињу хемије Милену Далмацију – најмлађег доктора наука у историји Природно-математичког факултета, а са жељом да се стимулишу млади на почетку своје научне каријере у области заштите животне средине, јуче су јубиларно додељене награде и признања са њеним именом.
Комисија за доделу награда и стипендије и Управни одбор Фондације „Доцент др Милена Далмација” донели су одлуку да др Милош Дубовина са Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду добије ове године награду од 80.000 динара за докторску дисертацију која је дала највећи научни допринос на том пољу.
„Ова награда за мене представља велику част”, рекао је Дубовина, аутор дисертације „Процена ризика система седимент/вода који садржи токсичне метале у току измуљивања и депоновања седимента”. „Пре свега, Милена је била асистент током мојих основних студија и дугогодишњи узор на путу до данашњег циља. С друге стране, она ми је подстрек и мотивација за даља научна истраживања.”
Специјално признање за докторску дисертацију која је дала велик научни допринос у области заштите животне средине и по 20.000 динара припало је др Сандри Стаменковић Стојановић са Технолошког факултета у Лесковцу („Оптими-
зација поступка добијања микробне биомасе и формулације микробиолошког препарата са потенцијалним биопестицидним и фитостимулаторним дејством”), др Ољи Шовљански са новосадског Технолошког факултета („Микробиолошка преципитација карбоната – од одабира индуктора до испитивања биопроцесних параметара”) и др Милици Светозаревић са београдског Технолошко-металуршког факултета („Биоразградња антрахинонске боје пероксидазом изолованом из отпадног материјала у шаржном и континуалном систему”).
Фондација „Доцент др Милена Далмација” није заборавила ни медијске куће које континуирано прате њен рад, те тако чувају сећање на младу научницу. Захвалница, књига „Ове ноћи те предуго нема”, која говори о свим детаљима случаја у вези са пожаром у новосадској дискотеци „Контраст”, и симболична бела ружа уручени су и листу „Дневник”.
Где се данас налазе они који су наградом крунисани у протеклој деценији и колико им је помогла ова препознатљива референца у повезивању са институцијама и колегама које се баве сродним истраживањима, тражећи еколошки прихватљиве методе за решавање проблема загађења, могло се видети у другом делу филма посвећеног Милени. Председник Управног одбора Фондације и редовни професор ПМФ-а др Срђан Рончевић осврнуо се на протеклих десет година постојања Фондације.
„Почетна идеја је била да се додељује једна награда, међутим, сваки пут добијемо 10-15 изузетних предлога”, објаснио је Рончевић. „Комисија сваке године има врло тежак задатак да изабере најбољи рад, те отуд и специјална признања, а они који испуњавају услове следеће године могу поново конкурисати и ући у разматрање за главну награду. Захваљујемо Покрајинском секретаријату за високо образовање и научноистраживачку делатност, који је финансијски помогао рад Фондације, захваљујући чему смо, између осталог, успели да у септембру организујемо Школу за заштиту животне средине и омогућимо учешће наших студената.”
Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност Зоран Милошевић истакао је да је Милена изузетан научник, али и неко ко је оптеретио нашу савест, те се упитао јесмо ли учинили довољно да спречимо физички прерани одлазак.
„Ово је с једне стране тужна годишњица, али с друге стране прилика да се уздигнемо изнад емотивног, родитељског, да пошаљемо поруку која охрабрује. Већ десет година, њени отац, мајка и факултет заједно истрајавају у томе да после колегинице живи идеја која валоризује изузетно научно стваралаштво, квалитет наставног процеса, нашу повезаност са светом, рекао је проф. др Милошевић.
Подсећамо да је током целог школовања Милена Далмација низала успехе, а на новосадском ПМФ-у била омиљени асисистент, професор и сарадник. Наставу је изводила квалитетно, о чему је сведочила и оцена студената од 9,54. Њено даље стваралаштво и рад, у 26. години, прекинула је трагедија која се догодила 1. априла 2012. у дискотеци „Контраст”, када је у пожару изгубила живот.
С. Милачић