Октобарска награда Сомбора Владимиру Сабадошу
СОМБОР: Дан након ослобођења Београда 1944. године, у преподневним сатима prеthodnica совјетских трупа ушла је и у небрањен Сомбор, чиме је и званично овај град ослобођен од мађарске фашистичке окупације.
Совјетским трупама командовао је потпуковник Хузивадзе, који је пред Градском кућом послужен хлебом и сољу, а затим је са балкона Градске куће окупљенима објавио да је наступило ослобођење и да је престала фашистичка власт.
Тим поводом, као и prеthodnih деценија у Сомбору је одржана свечана академија, којој је prеthodilo полагање венаца на споменике жртвама фашистичког терора, као и совјетских војника палих у ослобођењу овог дела земље.
Традиција прославе ослобођења од фашизма је настављена и када је у питању додела једног од највећих градских признања, Октобарске награде, која је ове године припала Владимиру Сабадошу, директору овдашње Пољопривредне саветодавне стручне службе. Сабадош је Пољопривредни факултет у Новом Саду завршио 1982. године на ратарско-повртарском смеру, а стручну каријеру је започео у Кљајићеву, да би се на челу PSS нашао од 1992. године. Указано је да је током Сабадошевог мандата, Пољопривредна стручна служба учествовала на бројим међународним пројектима, оформила Едукативни центар, и реализовала бројне друге активности.
- За овај град, као и за здање Жупаније ме везују најлепше успомене. Пре тачно 50 година, био сам као ученик седмог разреда у делегацији ОШ „21. октобар” код тадашњег председника општине. У овом здању, 2006. године, Агроинститут, као prеthodnica PSS обележио је 50 година постојања, а 2008. су награђени најбољи ученици, у акцији „Сачувајмо старе војвођанске сорте поврћа“. Данас, моје колеге представљају наш заједнички рад на Међународном научном скупу у Турској са насловом „Производи и морфолошке особине аутохтоне сорте паприке Сомборке” - рекао је Владимир Сабадош, захваљујући се онима који су га предложили за награду и онима који су је доделили, својој породици и колегама.
Захвалнице Града Сомбора уручила је заменица градоначелника Љиљана Тица. Признања су уручена Игору Кеселеву, првом секретару Амбасаде Руске Федерације у Београду, Амбасади Републике Бугарске у Београду, Милки Марјановић и Ђорђу Куртешанину, члановима СУБНОР-а, Удружењу српско - руског пријатељства Сомбор, Асоцијацији жена, Покрету ратних ветерана и Удружењу ратних војних инвалида града Сомбора. Тица је поручила да 21. октобар не слави само слободу, већ је то дан када се са нарочитом захвалношћу сећамо, одајемо пошту и захвалност свима онима који су дали живот и борили се да би ми имали срећну будућност.
М. Мћ