Дневник у Сремској Митровици: Незапосленост испод четири одсто
Челници Сремске Митровице су 2020. године грађанима представили планове које желе да реализују у наредних пет године и то из области инфраструктуре, екологије, образовања, туризма и хране. Много тога је урађено, али велике инвестиције попут проширења Опште болнице, изградње стадиона, информационо - технолошког парка и модерне пијаце тек предстоје.
Како за „Дневник” истиче градоначелница Сремске Митровице Светлана Миловановић град има одличну сарадњу с Покрајинском владом, која увек има слуха за потребе локалних самоуправа и грађана и која цени добро сачињене пројекте. Најпоноснија је на инвестиције у образовању, те посебно издваја изградњу две основе школе - „Добросав Радосављевић - Народ” у Мачванској Мировици и „Јован Поповић” у Сремској Митровици.
- Нова зграда ОШ „Јован Поповић”, која је отворена пре две године, модеран је школски објекат који заузима површину око 4.100 квадратних метара и може да прими 1.200 ученика у 20 кабинета. За потребе наставе набављена је најсавременија опрема, па тако свака учионица има интерактивну таблу - каже Светлана Миловановић додајући да је у оквиру школе изграђена и опремљена фискултурна сала. - Стара школска зграда је делимично срушена. Четири учионице су претворене у собе за боравак деце предшколског узраста како би се смањила листа чекања, а остатак простора намењен за фитнес салу, теретану и салу за стони тенис.
Неће бити запостављене ни школе у околним местима, јер деца на селу имају право на исте услове за живот и образовање као и у граду.
Једна од најзначајнијих инвестиција је реконструкција и доградња Опште болнице, која би, према најавама, требала да почне до краја године. Стара зграда је изграђена пре више од 100 година и представља споменик културе од великог значаја.
- Болница ће бити проширена за 17.000 метара кватдратних, те ће здравствени комплекс имати укупно око 40.000 квадратних метара - најавила је Светлана Миловановић. - То је једина болница у Сремском округу, са око 325.000 осигураника и 513 кревета. Сви ти подаци говоре да она опслужује велики број пацијената, те ће уз помоћ Покрајинске владе бити набављена најмодернија медицинска опрема.
Захваљујући географском положају, раскрсници путева, доброј инфраструктурној опремљености, близини аутопута Београд–Загреб, железничкој прузи и Сави, али и повољном пословном окружењу, Сремска Митровица, у којој је незапосленост испод четири одсто, постала је протеклих година прави магнет за инвеститоре. Томе је допринело и што је град улагао у путну инфраструктуру, водоводну и гасну мрежу, изграђен је подвожњк на укрштању магистралне пруге Београд – Шид – државна граница и локалног пута у Фрушкогорској улици.
На подручју Радне зоне средином године отворен је комплекс најмодернијег логистичког центра у производњи пољопривредних машина амерички „Џон Дир“, а међу последњим инвестицијама у низу су свакако компаније “Белт” и “Тара филтерс”, док је неколико фабрика најавило повећање броја запослених. Градска управа већ ради на опремању и уређењу нове индустријске зоне “Север 3”, која се налази северно од ауто-пута, што значи да ће се отворити врата новим компанијама и инвестицијама.
- У новој зони не желимо тешку индустрију, већ да она буде дистрибутивни, логистички центар - појашњава Светлана Миловановић. - Предност толиког броја фабрика је у томе што је тржиште рада конкурентно и компаније се међусобно такмиче која ће обезбедити боље услове и плате за раднике. Међутим, ни Сремску Митровицу нису заобишле муке када је реч о дефицитарним занимљима - недостају, занатлије и то електричари, водоинсталатери, молери, керамичари, о чему морамо да размишљамо и покушамо да решимо.
Када је реч о плановима за наредну годину Светлана Миловановић истиче да је у овом тренутку неопходно бити обазрив и новцем управљати паметно и тактично и нипошто „не трчати пред руду”.
- Морамо се прилагодити новој и нестабилној политичкој и енергетској ситуацији у Европи, те да добро извагамо шта су нам приоритети - упозорава Светлана Миловановић додајући да није искључено да ће због тога поједини велики пројекти морати бити одгођени како би Град могао да сервисира текуће пословање јавних предузећа и установа и помогне грађанима.
Дом војске простире се на око 700 метара квадратних, на идеалној је локацији, на кружном току, у близини железничке станице, али је ван употребе и врло је лошем стању и предвиђено је његово рушење. На том месту, најављују из Града, наћи ће се информационо-технолошки парк. У њему ће се бити отворени департмани факултета, како би се млади Митровчани школовали у родном граду, али и да избегну трошкове образовања и становања у Новом Саду или Београду.
Пројекат за изградњу фудбалског стадиона, с пратећим објектима, на излазу из Сремске Митровице према аутопуту, уз хиподром, већ је урађен али ће грађани и спортисти ће на њега морати да сачекају.
- Градња је већ требала да почене, али због економске кризе, а посебно због изузетног поскупљења грађевинског материјала, одлучили смо да одгодимо почетак радова - објаснила је Светлана Миловановић.
Како је појаснила, идеја је да то буде самоодржив пословно-спортски објекат, са око 5.000 седишта, биоскопском салом и теретаном.
Судећи по плану који је изложен пре две године Митровчани ће на месту садашње, добити нову, модерну пијацу која ће обезбедити пријатне услове зе за потрошеча, али пре свега за трговце.
- Ускоро ћемо израдити пројекат за нову пијацу која ће имати наткривен и откривен део, као и грејање што ће посебно значити током зиме. Имамо много произвођача из околних села, чак и из других крајева земље, на које смо такође мислили јер ће на новој пијаци имати простор за складиштење робе - рекла је Светлана Миловановић.
Силвиа Ковач