Скупштина Новог Сада одлучила - рекордан износ за поправку путева
Новосадска скупштина данас је усвојила инвестициони план за уређење Алмашког краја, распоредила 800 милиона динара из Покрајине за реконструкцију 20 километара градских путева и одобрила 18 урбанистичких планова и њихових измена.
Градски парламент, омогућио је и подизање споменика новосадским Јеврејима погинулим у НОБ-у, ускладио састав управних и надзорних одбора установа културе с новим законом, те усвојио извештај о извршењу градског buyеta у првој половини ове године.
Пре заседања, новинарима се обратио заменик градоначелника Милан Ђурић, који је међу 44 тачке дневног реда издвојио план генералне регулације Петроварадина, у оквиру којег је изградња будућег пешачко-бициклистичког моста на стубовима некадашњег Моста Франца Јозефа, а уређује се и Варадински мост, друмско-железнички мост, Ботаничка башта и пречистач отпадних вода. Уједно, издвојио је измену и допуну плана генералне регулације који се односи на део некадашњег Дино парка код Спенса, који ће овим изменама бити пренамењен у уређену зелену површину.
- Одлучили смо да на површини од 1,9 хектара, где је некада била зона намењена за проширење спортских садржаја, уредимо зелену површину и на тај начин обогатимо зеленило у Граду Новом Саду - навео је Ђурић.
По његовим речима, како су издвајања Града и Републике за здравство све већа, важна је и измена плана којом се омогућава проширење и адаптација Дечије болнице. У каснијој скупштинској расправи, изнет је податак да ће просторије ове болнице, која годишње збрине 15.000 деце,а прегледа их 10 пута више, бити проширене са 14.000 на 50.000 квадратних метара, а предвиђено је и измештање Стоматологије Медицинског факултета у нову зграду која ће бити повезана са Поликлиником.
Као један од највећих и најзначјанијих пројеката Града Новога Сада у будућности, Ђурић је издвојио инвестициони пројекат за уређење и изградњу Алмашког краја. Он је подсетио да је Нови Сад потписао споразум о заједничком улагању са АП Војводином у ову просторно-културну целину, коју је 2019. године републичка влада прогласила културним добром.
- Пројекат ће бити реализован у две фазе: прва фаза ће почети крајем ове године, а друга фаза крајем 2024. године. Потврда да смо одлучни и ми и АП Војводина у реализацији овог пројекта јесте да су обезбеђена средства у буџету за 2022. годину и Града Новог Сада и Покрајине - прецизирао је Ђурић.
Ђурић: Градске финансије стабилне
Говорећи о извештају о извршењу buyеta у првој половини ове године, заменик градоначелника Милан Ђурић је истакао да су и поред изазовних и тешких времена градске финансије стабилне и да је ликвидност Града неупитна. Ђурић је изнео податке да су приходи и примања до 30. јуна остварени са 14,364 милијарде динара, што је 84,7 одсто од полугодишњег плана. Како је појаснио, приходи континуирано расту и већи су у односу на исти период пре 10 година за 81,56 одсто.
- Да је дошло до новог пораста запослених и обвезника говори и бројка о оствареном износу остварених пореских прихода који до 30. јуна ове године износе чак 77,2 одсто или 10.658.000.000 динара. И када посматрамо пореске приходе ове године у односу на prеthodnu годину виши су за 1.339.000.000 динара и то нас води свакако напред и даје нам снагу да радимо још више и јаче и то је напредак Града Новог Сада - нагласио је Милан Ђурић.
Како је истакао, биће појачано и уређење градских коловоза, расподелом додатних 800 милиона динара пристиглих из покрајинског буџета, па је тако градски buyеt за путеве увећан на 2,154 милијарде динара.
- То је рекордно издвајање за реконструкцију путева у историји Новог Сада. Приликом планирања приоритет смо дали реконструкцији коловоза на булеварима, као и одређеним високофреквентним саобраћајницама. Током наредних месеци биће реализована реконструкција следећих улица: Футошки пут и Футошка улица од Улице Николе Тесле до Булевара кнеза Милоша, Булевар Михајла Пупина од Улице Жарка Зрењанина до моста и навоз на мост, од навоза на мост до Трга незнаног јунака, Улица Бајчи -Жилинског, Београдски кеј од Жежељевог моста до "Данубијуса" обострано, Светојованска улица, Улица Мирослава Мицка Продановића, апатинска улица, Булевар Јаше Томића и улице Илариона Руварца, Јанка Чмелика, Хајдук Вељкова, Кисачка, Дожа Ђерђа, Војвођанска, Ћирила и Методија, Радомира Раше Радујкова, Булевар Јована Дучића, Успенска улица од Јеврејске до Улице Јована Суботића, Улица Јована Суботића, улице Соње Маринковић, Кетрин Мекфел, Мајора Тепића, Григовачки пут и Артиљево у Сремској Каменици и Улица краља Петра у Ветернику - навео је Ђурић.
Нови градочелник када буде време за то
Одговарајући на новинарско питање да ли се разматра наследник актуеланог градоначелника Милоша Вучевића, који је виђен у будућој републичкој влади, Ђурић је казао да још нема потребе за тим.
- Ми имамо градоначелника Града Новог Сада легитимно изабраног, који је предложио и Градско веће. Тако да више смо везани и чекамо избор Владе Републике Србије како би онда могли да видимо, услучају да садашњи градоначелник Милош Вучевић буде ушао у Владу Републике Србије, сешћемо прво ми, у органима наше странке, да видимо ко су кандидати. након тога, када предложимо кандидата, морамо сести с коалиционим партнерима који чине скупштинску већину данас у Скупштини Града Новог Сада, а онда иде предлог Скупштини града да се изабере нови градоначелник - каже Ђурић, и додаје: - Да ли сам то ја, да ли је неко трећи, четврти, одлучиће се на страначким органима.
Расходи и издаци, каже Ђурић, у првом полугодишту износе скоро 13 милијарди динара и већи су односу на исти период прошле године за 2,228 милијарди динара, односно 28 одсто. Он је изразио задовољство због раста динамике и остварења потрошње у периоду када је већина послова у предуговарању и потписавању. Ђурић очекује значајнији раст расхода у наредном периоду, поготово до краја године.
- Што се тиче капиталне потрошње, за првих шест месеци она износи 3.834.000.000 динара, односно скоро 30 одсто од укупно утрошених средстава, а у односу на исти период прошле године већа је за 1.301.000.000 динара или чак за 51,4 одсто - закључио је заменик градоначелника Милан Ђурић.
Бојан Радојевић, шеф опозиционе одборничке групе Нова ДСС, критиковао је одлуку да се за 23 предлога планова издвоји само 10 минута расправе по одборничкој групи, што није довољно за озбиљну анализу. За њега је недопустиво да се планирање у Новом Саду ради тако што се "чупају мале парцеле и према жељи инвеститора усклађују, не са плановима детаљне регулације, него чак ни са плановима генералне регулације".
За ПГР Петроварадина Радојевић је рекао да је упитању план за огромну површину од 875 хектара, један од 13 планова генералне регулације који уређују принципе планирања у деловима Новог Сада, а да га брине повећање спратности на главним правцима кроз Петроварадин и притиска на постојећу инфраструктуру, што квари квалитет живота. Такође, Радојевић је критиковао и планска решења којима се, како тврди, онемогућава стављање Тврђаве на листу УНЕСКО-а, јер би њена околина морала да буде изузета од "инвеститорског урбанизма", алудирајући на план за Транџамент.
Уједно, изјавио је и да се његова странка противи извештају о извршењу буџета, изменама програма пословања градских предузећа, као и кадровским решењима.
Ђурађ Јакшић, шеф одборника из редова СРС, истакао је да ће гласати против извештаја о извршењу буџета, јер је у питању "иста мета, исто одстојање", где је релативно добро пуњење буџета, а подбачај с расходне стране, што би могло да доведе суфицита од више милијарди динара. По његовим речима, потребно је да се динамичније, боље и квалитетније ради у граду. Јакшић је подржао план за проширење Дечије болнице, уређење Алмашког краја, те реконструкцију бројних улица.
С. Крстић