Изложба фотографија Аугустина Јуриге у сомборском Градском музеју
СОМБОР: У Градском музеју отворена је изложба фотографија „Лица Бачке“ познатог суботичког фотографа Аугустина Јуриге. Изложбу је реализовао Завод за културу војвођанских Хрвата у сарадњи са Градским музејом Сомбор, па је следствено томе изложбу свечано отворио Томислав Жигманов, директор Завода за културу војвођанских Хрвата.
Приликом свечаног отварања Сомборци нису остали ускраћени ни за реч аутора фотографија ове изложбе, Аугустина Јуриге, а присутнима се обратио и његов дугогодишњи сарадник Драган Радојевић, иначе пензионисани кустос археолог сомборског музеја, као и сам директор Градског музеја Сомбор, Давид Фирањ. Завод за културу војвођанских Хрвата је ову изложбу уметничких фотографија до сада представио публици на више места у Бачкој, као и у суседној Мађарској, а сада је 46 портрета, насталих у протеклих неколико деценија широм Бачке, представљено и у Сомбору. Јурига је иначе дугогодишњи сарадник Градског музеја Сомбор, који је био ангажован приликом фотографисања стапарских амбара, израдио је фотографије за музејску сталну поставку, као и током изложби Стара архитектура Сомбора и Лица Лахореа.
Аугустин Јурига је рођен 1947. године у Суботици. Члан је Удружења ликовних уметника примењених уметности и дизајнера Војводине и Независног удружења новинара Србије. Радећи као фотограф у Међуопштинском заводу за заштиту споменика културе Суботица (1980 — 1996) стекао је углед и остварио трајну препознатљивост својих дела јединственим фотографијама војвођанске архитектуре, објеката и предмета етнографске грађе, посебно везаних за Дужијанцу. Његови омиљени мотиви су: суботичко позориште, гробља, Градска кућа у Суботици, догађаји око Међународног фестивала позоришта за децу, урбана Америка, Пакистан, те људи и њихова лица.
Објављене су му књиге: фотомонографија Салаши у мом оку (1997), за коју добија посебно признање, Др Ференц Бодрогвари, монографија Рис (2003) и каталог мађарских народних обичаја Заоставштина предака (2000). Његове фотографије се налазе у монографији Суботица Бошка Крстића и Архитектура сецесије у Војводини Беле Дуранција. На тему града Суботице реализовао је више календара, за неке од њих је награђен. Градско признање „Про урбе” добио је 2005. године.
Сви заинтересовани Сомборци и њихови гости имају прилику да ову изложбу погледају до 15. септембра, а своју посету морају да ускладе са уобичајеним радним временом музеја.
М. Мћ