broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Најефикасније лечење карцинома дојке у раној фази

05.09.2022. 14:48 14:54
Пише:
Фото: MediGroup

Промене величине или облика дојке, измена изгледа коже или брадавице, присутан сукрвичав или бистар секрет на брадавици или опипљива тврда промена у дојци, неки су од симптома који могу да укажу на појаву карцинома дојке.

Иако је бол најчешћи симптом који пацијента доведе лекару, стручњаци истичу да већина малигних промена у дојкама заправо уопште не боли. Према речима специјалисте радиологије у МедиГроуп Дијагностичком центру Славија др Наташе Пујић Станисављев, лечење карцинома дојке је најуспешније када се започне у раној фази болести, а за рано откривање неопходни су редовни превентивни прегледи.

- Правовременим откривањем карцинома дојке излечење је могуће у више од 90 одсто случајева. Истраживања показују да су терапије карцинома откривених превентивним прегледима у раној фази развоја болести увек најефикасније и да дају добре резултате. Нажалост, у Србији је изузетно мали број жена које редовно одлазе на преглед дојки. Већина оних које дођу на преглед и код којих откријемо карцином дојке су већ нешто саме напипале, што значи да је болест већ достигла одређене веће димензије, а то онда може ограничити и могућности лечења и потпуног оздрављења. Циљ превентивних прегледа је да болест откријемо у најранијој фази развоја, када још увек не постоје симптоми и тумор се још увек не може напипати, јер су тада могућности за излечење највеће - истиче др Пујић Станисављев.

За ултразвучни преглед дојке не треба посебна припрема. Као превентивни преглед обавља се једном годишње код жена млађих од 40 година, а код жена старијих од 40 година заједно са мамографијом уколико имају густу, богату млечну жлезду, тзв. дензну дојку. За  мамографске прегледе јако је важно да жена пре прегледа на кожу не наноси дезодоранс, талк или пудер. Одређене честице у овим козметичким средствима могу да оставе артефакте на мамографским снимцима и дају лажну слику присуства промене у дојци. Пре сваког прегледа препоручује се само лична хигијена, обичном водом и сапуном. Мамографски прегледи раде се сваке друге године, а по потреби и у краћим временским интервалима.

Поред тога, на сваки нови преглед дојке изузетно је важно да пацијенткиње понесу сву prеthodnu медицинску документацију која укључује извештаје, налазе, али и снимке на филму или ЦД-у prеthodnih мамографских прегледа и прегледа на магнетној резонанци. 

- Уколико пацијенти поседују филмове или ЦД-ове са старим снимцима, обавезно би требало их да понесу, јер увек поредимо нове резултате са старим. Некада је ова врста поређења једини начин да откријемо да се у дојци дешава нешто ново. На тај начин пратимо и како се мења сама структура дојке и облик млечне жлезде, што је важно да би смо избор врсте и учесталости прегледа прилагодили свакој жени понаособ. Постоје и карциноми који својим растом мењају облик млечној жлезди, те да бисмо видели да је он промењен, морамо имати prеthodnu мамографију - наглашава др Пујић Станисављев.


И бенигне промене треба да се прате

Иако је највећи број промена у дојкама заправо бенигне природе, као што су цисте, фиброаденоми и папиломи, др Пујић Станисављев наглашава да је и ове промене важно пратити.

- Некада је потребно урадити и биопсију бенигних промена, јер се у њима могу наћи атипичне ћелије, које још увек нису ћелије карцинома дојке, али могу представљати ризик за будућност. Без обзира на то што оне у том тренутку не угрожавају жену, у консултацији са хирургом и на конзилијуму доноси се одлука да ли их треба само пратити у наредном периоду или их евентуално превентивно уклонити - закључује др Пујић Станисављев.


С обзиром на то да превентивни прегледи подразумевају откриће карцинома дојке у најранијој фази, када су присутне ситне промене које се тешко уочавају, потребно је да мамографска слика буде што боља и квалитетнија. 

- Квалитет слике је немерљиво бољи на дигиталном мамографу у односу на старе, аналогне. Велико искуство је потребно да бисмо детектовали мале и дискретне промене, тако да нам је свака помоћ технике добродошла. Истовремено, предност је и мањи притисак на дојке током снимања, као и мања доза примењеног зрачења. Дигитални мамограф са томосинтезом је савремена метода која нам помаже да у густим дојкама, богатим млечном жлездом, детектујемо промене. Постоји још савременија техника, зове се контрастна мамографија, која садржи у себи и неке предности прегледа магнетном резонанцом, а коју иначе не користимо за превентивне прегледе, осим у посебним случајевима - каже др Пујић Станисављев.

Према речима докторке, магнетна резонанца се препоручује као превентиван преглед само код жена које имају високи фактор ризика, попут оних које имају генетске предиспозиције за карцином дојке или оних које су у младости биле изложене терапијском зрачењу грудног коша због лечења лимфома. Снимање магнетном резонанцом се изводи од петог до 12. дана менструалног циклуса.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар