Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Ветернику се планира шума-парк на 35 хектара рекреативне површине

22.08.2022. 15:01 15:03
Пише:
Фото: Гугл мапа

Неуређена зелена површина, између насипа и грађевинског подручја у Ветернику, биће претворена у шума-парк. Г

радски урбанисти у атару, на површини од 35,5 хектара, којим газдују ЈП „Војводина шуме”, предлажу рекреативне зелене површине, уређене пешачке и трим стазе, јахаће стазе, отворене спортске терене, туристичко–угоститељске објекте и слично.

Плано детаљне регулације шума-парка у атару до недавно (19. август) је био на јавном увиду, а већи део простора, површине око 28 хектара, замишљен је као шума са рекреативним садржајима, те најмање 80 одсто комплекса мора бити озелењено.

„Основна улога шума-парка на подручју плана је у активацији простора за бављење рекреацијом у било ком облику (активном и пасивном). Тај комплекс се планира као јавна површина, а за објекте ће се издвајати остало земљиште под габаритом у зависности од конкретних садржаја”, наводе градски урбанисти.

Објашњено је да ће комплекс бити уређен у слободном стилу, уз максимално истицање природних карактеристика простора, на начин да се у највећој могућој мери сачувају његов облик, изглед и вредности.

Сви објекти, као и пратећи садржаји, попут тоалета и простора за изнајмљивање спортских реквизита, предвиђени су на четири парцеле у сверном делу, с тим да ће заузимати десет одсто те зоне. Дозвољена спратност објеката је до три надземне етаже, а урбанисти су предвидели грађевине првенствено у функцији спорта, али је могуће градити и мање смештајне капацитете и туристичко угоститељске објекте, који ће, како сматрају, употпунити коришћење шуме-парка. Објекти би, изгледом, требало да се уклопе у концепт уређења и ни на који начин не смеју угрозити намену становања у непосредној близини, нити природно окружење атара и насипа уз Дунав.

Простор, на рубу грађевинског подручја у Ветернику, па све до одбрамбеног насипа уз Дунав, тренутно је запуштен и обрастао самониклим растињем. Надлежни подсећају да се планом обухваћеном подручју приступа атарским путевима, односно продужетком Лептирове и Паунове улице, као и са јужне стране, преко насипа, односно Подунавске улице. Они констатују и да су шумски засади којима газдују „Војводина шуме” делимично сачувани, а делимично, након сече, обрасли самониклим растињем. Осим тога, у северном делу су регистрована и два нелегално изграђена помоћна објекта.

Уз мелиорациони канал, који представља еколошки коридор и уређен је по условима за формирање заштитног појаса у атару, предвиђен је додатни појас зеленила, да би се, како је објашњено, обезбедило повезивање зеленила атара са грађевинским подручјем. Уз аутохтону вегетацију, канал би, као зелени коридор, требало да допринесе укупном изгледу простора. 

Све планиране садржаје у оквиру комплекса шуме-парка, попут дечјег игралишта, теретане на отвореном и слично, повезиваће пешачке комуникације. Намена простора условљава малу заступљеност саобраћајних површина, нарочито у јужном делу и, како је наведено, биће рестриктивно дефинисана, тако да се фаворизује коришћење јавног превоза, бициклистичког и пешачког саобраћаја.

Како се може приметити од планом обухваћених 35,5 хектара, 0,74 је намењено за саобраћајне површине, 28,6 хектара за шуму-парк, док канал - еколошки коридор заузима 0,65 хектара. Зона изградње је планирана на 5,51 хектар и ту су предвиђени спортско-рекреативни и туристичко-угоститељски објекти.

„Доношењем планске документације омогућиће се реализација садржаја којима ће се унапредити и побољшати квалитет коришћења обухваћеног простора. Уредиће се знатне површине са великим потенцијалом за рекреацију, јединствене у ширем окружењу. Предложене интервенције омогућиће да се тај део града унапређује и развија, користећи предности простора, нарочито добру позицију, специфичну повезаност са Новим Садом и Бегечом преко насипа, близину Дунава, као и јединствени потенцијал рекреације у природи, коју ће употпунити објекти различитих садржаја”, наводе аутори концептуалног оквира просторног развоја.  

Ј. Вукашиновић

Пише:
Пошаљите коментар