Сутра претежно сунчано, до 29 степени
БЕОГРАД: Према прогнози РХМЗ, у северним, западним и централним пределима земље сутра, 11. августа, ће бити претежно сунчано.
У осталим крајевима променљиво облачно, ујутру на истоку уз ниску облачност понегде са слабом кишом, а током дана краткотрајна киша или локални пљусак са грмљавином очекује се понегде у брдско-планинским пределима јужне и источне Србије.
Ветар слаб и умерен северни.
Јутарња температура од 13 до 17 степени, највиша дневна од 27 до 29 степени.
У петак пре подне наоблачење са кишом, пљусковима и грмљавином захватиће јужне и централне, а крајем дана и током ноћи прошириће се и на остале пределе Србије, само ће на северу и западу пре подне бити претежно сунчано.
За викенд свежије, са честом појавом кише, локалних пљускова и грмљавине, а локално се очекују и обилне падавине.
У понедељак постепени престанак падавина и разведравање, а затим претежно сунчано и топлије, осим у уторак када се још у брдско-планинским пределима после подне понегде очекују киша и пљускови са грмљавином.
У суботу обилнија киша, следеће седмице до 33 степена
БЕОГРАД: У суботу се у земљи очекују обилније падавине, после викенд освежења, а током следеће седмице би максималне температуре требало да буду око 32-33 степена, каже помоћник директора Републичког хидрометеоролошког завода Горан Михајловић, истичући да су због ниског водостаја, нижи пловидбени нивои на рекама.
"Хидролошки је неповољно што је количина падавина била мала, а најмање падавина је било у Војводини, где је киша и најпотребнија, због пољопривреде", рекао је Михајловић за Танјуг.
Он је навео да је у северном и средњем Банату било најмање падавина, свега 10-20 одсто просечних месечних вредности.
"У суботу би требало да буде падавина, што би донекле поправило ситуацију", рекао је Михајловић.
Он је истакао и да су због ниског водостаја, ниски и пловидбени нивои на рекама, а на неколико речних токова се сусрећемо и са приближавањем биолошком минимуму.
"Треба пратити ситуацију. Угрожене су Колубара са притокама, Јадар, Стари Бегеј, Лугомир. Што се пловидбе тиче, низак је ниво на Дунаву и Сави код Шапца и Сремске Митровице", прецизирао је Михајловић.
На питање колико би кише требало да падне, да би се стање на рекама поправило, појашњава није довољно само да падне киша код нас, посебно када је реч о међународним рекама, па су падавине потребне на читавом сливу.
"У суботу се очекује 20 до 30 милиметара кише, што је значајнија количина падавина", рекао је Михајловић.
Он је навео да је кише било prеthodnih дана, иако не у свим крајевима земље. Тако је, по подацима Завода, у Сремској Митровици пало око 30 милиметара кише, у Лозници око 20 милиметара, док је падавина било на подручју западног Срема, дела Мачве, у Сомбору, на северу Бачке ,у Поморављу...
"И наредних пар дана ће се задржати овакво време, углавном променљиво са дужим сунчаним периодима, пре свега, на северу, у Војводини и западној Србији, док ће у централним, јужним и југоисточним деловима бити услова за локалну појаву пљускова", рекао је Михајловић.
Обиљнија киша следи у суботу, када би у већини предела могло да дође до локалних пљускова са грмљавином.
Након освежења за викенд, следеће седмице биће топло, са температурама око или изнад просека.
"Током следеће седмице би максимална температура била 32-33 степена, што је мало изнад просека, али пријатно у односу на високе температуре какве смо имали", рекао је Михајловић.
Он је додао да ове године није превазиђен апсолутни температурни рекорд, забележен 24. јула 2007, кад је у Смедеревској Паланци измерено 44,9 степени, док је у још 20-ак градова тада била слична температура.
За детаљнију прогнозу за септембар, и долазећу јесен још је рано, али је Михајловић рекао да ћемо имати топао и просечно влажан септембар, са температурама изнад средњих вредности, уз падавине у границама или испод средњих вредности.