Парастос жртвама Олује у Цркви Светог Марка
БЕОГРАД: У Цркви Светог Марка у Београду је служен парастос страдалима у хрватској акцији "Олуја", у којој је убијено и нестало више од 1.700 Срба, а протерано више од 250.000.
Парастосу је присуствовао велики број грађана, који су на тај начин одали пошту свим страдалим сународницима из Хрватске, а градоначелник Београда Александар Шапић положио је венац на спомен плочу српским жртвама испред цркве.
Међу окупљенима је био и градски менаџер Мирослав Чучковић, председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта, потпредседник СРС Александар Шешељ.
Након парастора, који су организовали удружење "Завичај" и Координација удружења избеглих и расељених, представници удружења ветарана положили су венце.
"Олуја" је најмасовније и једно од најсуровијих етничких чишћења које се догодило у ратовима на просторима бивше СФРЈ.
Акција је почела 4. августа 1995. године, офанзивом хрватске војске и полиције и јединица Хрватског већа одбране на подручју тадашње Републике Српске Крајине, односно Баније, Кордуна, Лике и северне Далмације, упркос томе што се та област налазила под заштитом Уједињених нација.
Више од 250.000 Срба из Хрватске, су у колонама аутомобила, камиона, трактора... стигле у Србију, из свог завичаја.
Акција је, званично, трајала четири дана и завршила се падом Српске Крајине и успостављањем контроле Хрватске над том територијом.
Међународну кривични трибунал за бившу Југославију је "Олују" у првостепеној пресуди хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу окарактерисао као удружени злочиначки подухват са циљем трајног и присилног протеривања највећег дела Срба са простота бивше РКС у Хрватској.
Међутим, у другостепеној пресуди су те тврдње одбачене и генерали су ослобођени.
Српско тужилаштво за ратне злочине је недавно подигло прву оптужницу за ратне злочине почињене током "Олује", против четири официра хрватске војске због сумње да су наредили акцију у којој су страдали цивили у избегличкој колини.