Уместо 15 водопривредних предузећа, имаћемо четири
Уместо 15 водопривредних предузећа, имаћемо четири: “Галовица” у Београду, “Севарна Бачка” у Суботици, “Средњи Банат” у Зрењанину и “Дунав- Тамиш “у Панчеву. Вест је објављена ове седимице, пошто је тако одлучила Влада Србије .
У изјави за “Дневник”, директор “Северне Бачке” Александар Ђуричковић казао је да је предузеће које води добило кровну надлежноаст над водопривредним предузећима пошто су сада у саставу “Северне Бачке”: “Западна Бачка”, чије је седиште било у Сомбору, “Дунав Тиса”,” Средња Бачка” (Бечеј)и “Бачка” (Врбас).
- Тренутно радимо на стратегији организације обједињеног пословања – казао је директор и навео да “Северна Бачка” тренутно има 42 запослена, а у новом систему биће више од 200 људи.
По речима директора Ђуричковића, одлука о укрупњавању водопривредних предузећа представља изазов.- Одлука је донета у намери да се успостави квалитетнији систем и функционалнија организације, па већ на пролеће догодине очекујемо да се прикаже бољитак у пословању.
Ђуричковић каже да власничке трансформације “Северне Бачке”није било, а како су до сад пословала предузећа која ће бити сада у саставу “Северна Бачка” још нема одговор јер тек треба да се обједине предузећа и добије увид у њихов биланс.
“Шидине” (Шид), “Хидросрем” (Сремска Митровица) и “Сава” (Шабац) биће припојене “Галовици”.
Водопривредна фирме “Горњи Банат” (Кикинда) биће под капом водопривредног предузећа “Средњи Банат”, а предузећа “Подунавље” (Ковин) и “Јужни Банат” (Вршац) припојена су водопривредном предузећу “Тамиш-Дунав”.
Укрупњавање водопривредних предузећа чија је делатност од општег интереса, спровођење одбране од поплава и других штетних дејстава од воде, одржавање регулационих система за одводњавање и наводњавање, праћење стања водних објеката… најавио је, подсећамо, на почетку ове године државни секретар за привреду Драган Стевановић, баш како је сада и учињено, да ћемо имати четири велика водопривреда предузећа.
Како ће оне убудуће привређивати, Стевановић је тада изјавио да ће то време показати. Пре обједињавања су тавориле, било је покушаја пре две године да се приватизују водопривредна предузећа у Банату , али се одустало од тога, јер је то тражило Министарство пољопривреде.
Према подацима Министарства привреде од 31. децембра 2019. године, укупна вредност капитала банатских предузећа: “Средњи Банат”, ”Тамиш Дунав, “Подунавље” и “Јужни Банат” процењена је на 412 милиона динара. Највредније је било предузеће “Средњи Банат”, чија је вредност капитала била 143 милиона динара, а најмање капитала имало је водопривредно предузеће “Подунавње”, чија је имовина износила крајем 2019. године изнад 83 милиона динара.
З. Делић