Ђокић: Студенти заступљенији у органима Универзитета
БЕОГРАД: Ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић изјавио је данас да је Закон о студентском организовању допринео је већем ангажовању студентске заједнице у органима и телима Универзитета и већем учешћу студената у доношењу одлука битних за Универзитет.
Ђокић је то рекао на конференцији "Годину дана од усвајања Закона о студентском организовању у Републици Србији", коју је организовала Студентска конференција универзитета Србије(СКОНУС), наводећи да су студенти сада заступљенији у саветима и већима факултета и Универзитета и да сада има 20 одсто студената у односу на укупан број чланова тако да имају могућност да своје планове, амбиције, визије и запажања спроведу, предложе и да се то прихвати као нешто што је важно за академску заједницу.
Он је навео да академска заједница очекује од студената да дају свој допринос јер због њих универзити постоје и додао да свака универзитетска заједница у нашој земљи је дужна да са одређеном дозом респекта прихвати студентске предлоге.
Ђокић каже да су следећи кораци су разговори о финансирању, како би се оно што адекватније спроводило и у виду студенстке популације и у виду академске заједнице.
Државна секретарка Министарства просвете Маријана Дукић Мијатовић изјавила је да за годину дана имплементације Закона није било никаквих проблема.
"Ми смо се трудили да будемо у корак са свим оним трендовима који су у ЕУ са којом вршимо хармонизацију домаће легислативе, тако да је то нешто што нас је још више учврстило у томе да смо део европског образовног простора", поручила је Дукић Мијатовић.
Она је додала да су сви државни универзитети ускладили своје акте са Законом о студентском организовању, као и приватни Универзитети Сингидунум и Метрополитен.
Председница СКОНУС-а Маргарета Смиљанић рекла је да је Закон усвојен након 15 година, пошто су се студенти борили за њега од 2005. године и да је он дао правни оквир за организовање студената на факултетима и универзитетима.
Дукић Мијатовић поручила је да тај закон доприноси подизању квалитета високог образовања који је, уз науку, мотор развоја друштва и економије.
"Закон о студенском организовању детаљније дефинише рад Скудентске конференције, студентских парламената али и први пут дефинише постојање студентских организација по факултетима. Студенти по први пут гласају за тачке дневног реда тако да у потпуности учествују на седницима чиме су појачали свој положај и директно могу да преносе поруке самих студената и да се боре за своје захтеве", навела је Смиљанић.
Она је истакла да су у априлу ове године први пут одржани избори за студентске парламенте који су у потпуности у складу са Законом.