У бачкопаланачкој општини регистровано 528 зависника
БАЧКА ПАЛАНКА: Према подацима Светске здравствене организације, проблемом наркоманије најчешће су погођене државе у транзицији, док према проценама институција Уједињених нација, годишњи профит који се оствари илегалном производњом дрога заузима друго место, одмах испод индустрије хране, појаснила је директорка Дома здравља „Др Младен Стојановић“ из Бачке Паланке др Срђана Крстоношић.
Ти подаци, између осталих, изнети су на недавно одржаној конференцији за медије, а поводом Међународног дана борбе против злоупотребе дроге и незаконите трговине дрогама, који се иначе обележава 26. јуна. На скупу су, осим др Крстоношић, говорили и директор Канцеларије за борбу против дрога Милан Пекић, као и представници општинског мултидисциплинарног тима за борбу против дроге и Удружења „Излазак“. Др Крстоношић је додала и да се препоставља да у Републици Србији има око 30.000 зависника од хероина.
На локалном нивоу, у општини Бачка Паланка, регистровано је 528 зависника, првенствено зависника од хероина, затим од кокаина и на трећем месту су зависници од синтетских дрога. Најмлађи зависник има 26, а најстарији 61 годину, док је највише зависника у старосној групи од 40 до 44 године. Такође, у овој општини је регистровано и седам зависника од патолошког коцкања, а у последњих шест месеци забележен је пораст зависника од алкохола.
- У склопу установе Дома здравља, од 2005. године ради и метадонски центар. У њему се тренутно лечи 101 зависник. Метадонски центар пружа два програма лечења зависника, први је лечење супституцијом, а други лечење такозваним блокаторима. Међу зависницима је било и шест трудница, којима смо пружили помоћ да трудноћу изнесу до краја и да престану са узимањем психоактивних супстанци – казала је директорка др Срђана Крстоношић, специјалиста психијатрије.
Директор Канцеларије за борбу против дрога Милан Пекић, објаснио је да је Србија имала више стратегија за борбу против наркоманије и да је битна сарадња институција и породица, посебно родитеља када су у питању млађе особе. Они треба да обрате пажњу на понашање своје деце и реагују на промене. Такође, веома је важна и едукација о штетности дрога, јер је едукација значајан вид превенције. Милан Пекић је додао да је битно и да хуманитарне кризе, попут пандемије и ратова, не баце у сенку овај проблем, али и да се мора променити став појединаца према психоактивним супстанцама, које многи схватају олако, па тако 40 процената младих сматра да марихуана није дрога. Такође, не треба заборавити на важну улогу и подршку друштва приликом ресоцијализације излечених зависника.
Окупљени су истакли општину Бачка Паланка као позитиван пример локалне заједнице где постоји проактиван приступ решавању проблема наркоманије, те је ова средина једна од седам у Републици Србији које имају мултидисциплинарни тим за борбу против дроге. Представници су казали да ће и даље наставити да раде на решавању овог проблема, између осталог, тимским радом релевантних институција и организација, организовањем едукативних радионица, али и стављањем акцента на ресоцијализацију излечених зависника.
Текст и фото: Т. Пачић