Дачић: Односи Србије и Турске важни за цео регион
ИСТАНБУЛ: Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је данас у Истанбулу да су односи Турске и Србије веома битни за читав регион истичући да је веома важно да Турска има позитиван приступ и позитивну улогу у решавању актуелних проблема, нарочито у стабилизацији прилика у односима бошњачког и српског народа.
Дачић је казао да се на маргинама Глобалне парламентарне конференције, посвећене питањима миграната и избеглица, састао са председником Велике народне скупштине Турске Мустафом Шентопом са којим се, како каже, сагласио да две земље имају веома добре билатералне односе и да се очекује њихово даље унапређење.
''Очекује се и да турски председник Реџеп Ердоган у августу посети Србију'', казао је Дачић.
Додао је да са Шентопом имао неколико састанака током мандата председника Скупштине Србије, као и да је Парламентарна група пријатељства са Турском била изузетно бројна и да обе стране желе да раде на унапређењу билатералних односа Србије и Турске.
''Договорили смо се да посете председника парламената на највишем нивоу буду редовне и очекујемо да се та сарадња настави онако како се генерално крећу односи Турске и Србије'', рекао је Дачић.
Навео је да је у свом излагању на скупу у организацији Интерпарламентарне уније и Велике народне скупштине Турске изнео два става значајна за Србију као земљу која је, како је истакао, деценијама уназад била изложена проблему избеглица и расељених лица.
Дачић је казао да је у Србији близу милион људи било у статусу избеглих и расељених особа са простора бивше Југославије.
''Нажалост, тај број се није смањивао, односно није било повратка избеглих и расељених лица, тако да је тај проценат изузетно мали. У Босни и Херцеговини се процењује да је тај број мањи од четвртине, а када је реч о Косову и Метохији испод 10 одсто'', нагласио је Дачић.
Он је навео да је у обраћању указао да је Србија имала веома позитиван приступ када је реч о савременим актуелним миграцијама и да је у време мигрантске кризе више од милион миграната прошло кроз Србију која је, како је нагласио, поштовала Маракешку декларацију, односно међународни споразум која се тиче миграната.
''Имали смо људски однос према мигрантима, није забалажн ниједан инцидент на основу мржње, трудили смо се да им обезбелимо здравствену заштиту, чак и образовање за децу која привремено бораве у нашој земљи'', рекао је Дачић.
Указао је на то да није постојао јединствени заједнички приступ ни Европе ни Уједињених нација када је реч о односу према мигрантима и да су земље биле принуђене да се саме сналазе, као и да је у суседству Србије било веома различитих приступа том питању.
''Без обзира на све то Србија се придржавала онога што мислимо да је добро и да имамо хумани однос према мигрантима", навео је Дачић.
Он је додао да је на скупу похваљен однос Турске према мигрантској кризи и велика издавања те земље због великог прилива миграната, као и да више милиона људи и даље жели да дође до ЕУ.