Новак: Руска производња нафте биће нешто мања ове године
ТЕХЕРАН: Производња нафте у Русији могла би да падне са прошлогодишњих 524 милиона тона на 480-500 милиона тона у 2022. години, изјавио је новинарима потпредседник Владе Александар Новак.
Мислим да ће пад бити далеко мањи него што се раније предвиђало. Пад производње је само једног месеца био нешто већи од милион барела дневно. Сходно томе, мислим да ће уследити опоравак, и да ће производња вероватно износити 480-500 милиона тона ове године у односу на 524 милиона тона прошле године, рекао је Новак, преноси Tass.
Додао је да су то процене у овом тренутку, али да све може да се промени у зависности од ситуације.
Пад руске производње нафте је достигао 6,0 посто у првој декади априла у поређењу са мартом, да би се затим убрзао на скоро 9,0 процената до краја месеца.
Русија је од прошлог пролећа углавном постепено повећавала производњу сирове нафте Међутим, земља се од марта суочава са обимним међународним санкцијама због ситуације у Украјини, које забрањују западним партнерима улагања у истраживање, производњу и прераду нафте у Русији.
Министар финансија Антон Силуанов изјавио је раније да би Москва због санкција могла да изгуби до 17 одсто производње нафте 2022. године, додаје руска агенција.
Банка Русије смањила референтну камату на 11 посто годишње
Банка Русије је смањила референтну каматну стопу за три процентна поена на 11 посто годишње на данашњој ванредној седници управног одбора.
Управни одбор Банке Русије одлучио је да смањи кључну камату за 300 базних поена на 11 посто годишње од 27. маја 2022. Најновији недељни подаци указују на знатно успоравање стопе раста цена. Инфлаторни притисак попушта услед динамике курса рубље као и приметног пада инфлаторних очекивања домаћинстава и привреде, саопштила је руска централна банка, преноси Тас с.
Међугодишња инфлација је у априлу достигла 17,8 процената, међутим, на основу процене од 20. маја, успорила је на 17,5 посто, што је бржи пад него што је монетарни регулатор предвиђао у априлској прогнози.
Банка Русије процењује да ће годишња инфлација опасти на 5,0-7,0 процената у 2023. години и да ће се вратити на ниво од 4,0 одсто у 2024.
Ипак, екстерне прилике за руску економију остају изазовне, што значајно ограничава привредну активност.
Ризици по финансијску стабилности су донекле смањени, што омогућава извесно ублажавање мера контроле капитала, наводи се у саопштењу.
Централна банка Русије такође оставља отворену могућност за даље смањење референтне камате на њеним наредним састанцима, од којих ће први бити одржан 10. јуна.