Покрајина издвојила 40 милиона за пројекте за одрживи развој
НОВИ САД: Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић уручио је данас решења представницима високообразовних институција које су добиле средства на основу јавног конкурса за финансирање краткорочних пројеката од посебног интереса за одрживи развој у АП Војводини у 2022. години.
Честитајући руководиоцима чији су пројекти добили позитивно мишљење стручних комисија из осам научних области, секретар Милошевић је истакао да постоји посебна одговорност за реализацију и дугорочних и краткорочних пројеката.
„У односу на прошлу годину, износ за краткорочне пројекте повећали смо са 25 милиона на 40 милиона динара, тако да је, заједно са дугорочним пројектима, за чију смо реализацију ове године издвојили 70 милиона, укупно 110 милиона динара издвојено за област научноистраживачког рада у више од 130 пројеката“, рекао је секретар Милошевић.
Говорећи о стању науке у АП Војводини, он је нагласио да постоје две врло важне смернице.
„Још увек немамо довољан број истраживача у укупном броју запослених, заправо немамо ту потребну снагу иновација и нових технологија. Али, како је то један удружени – заједнички подухват оних који размишљају о привредној и о научној активности, верујем да у наредним годинама можемо очекивати прогрес. Други проблем је издвајање средства из бруто друштвеног производа, које још није у стандардима очекиваних вредности европског друштва, у коме се већ сутра видимо“, казао је Милошевић изразивши уверење да ће финансирањем предвиђеним конкурсима Секретаријата та ситуација бити побољшана.
Секретар је навео да је посебно важно то што су од 48 пројеката руководиоци 24 пројекта жене, и исто толико мушкарци, јер је на тај начин испоштован принцип родне равноправности.
Ове године пристигло је 148 пријава, а финансирано је 48 пројеката са укупно 40 милиона динара. О приспелим пријавама своје мишљење и оцене су, на основу утврђених критеријума, давали чланови стручних комисија.
Према мишљењу председнице стручне комисије за медицинске науке проф. др Душице Ракић, посао који су имали председници и чланови осам стручних комисија био је веома одговоран.
„Секретаријат је донео нови правилник који предвиђа да се пројекти оцењују на основу четири критеријума, и то: оправданост пројекта, значај пројекта за универзитетску заједницу и Покрајину, примењивост пројекта и компетенција истраживачког тима и руководиоца пројекта“, казала је председница Ракић.
Носиоци пројеката су 25 научноистраживачких организација из медицинских, природно-математичких, биотехничких, техничких, технолошких, друштвено-хуманистичких, правно-економских и спортских наука.