Жиофре: Нема разговора о снакцијама, желимо Србију са нама
БЕОГРАД: Шеф Делегације Европске уније (ЕУ) у Србији Емануел Жиофре рекао је данас да нема разговора о санкцијама Србији, као и да ЕУ Србију жели са собом.
"Србија је кандидат, предузела је исте мере као Европска унија, отворила врата избеглицама, омогућила им приступ тржишту рада, образовању. Пуно је позитивних корака учињено, желимо да српска Влада и српски народ буду са нама, супротстављајући се агресији у Украјини", рекао је Жиофре за Н1.
Он је дода и да се Србија ускладила са великим бројем декларација ЕУ и да је донет велики број рестриктивних мера.
"Очекујемо да ће се све земље које имају амбицију ка ЕУ постепено ускладити са спољном политиком и мерама које је Унија донела", рекао је он.
На питање „шта је постепено“ и да ли је Унија оставила властима у Србији да донесу одлуку о санкцијама Русији после избора, Жиофре каже да то није случај.
„Имамо стални дијалог са српском Владом, наставићемо да разговорамо и после избора. Србија је повећала стопу усклађености са европском спољном политиком. Крећемо се у добром правцу, очекивања су ту, јер је Србија рекла да јој је стратешки циљ да се учлани у Унију, о томе ће бити разговора и са новом Владом“, објаснио је Жиофре.
Жиофре је рекао да не може да одговори конкретније да ли ће Србија, као земља кандидат за чланство у ЕУ, морати да уведе санкције Русији.
"Знамо да је Србија у деликатној позицији, енергетски зависи од Русије, морамо да се позабавимо тим питањем", напоменуо је Жиофре.
Он је истакао да је енергија кључно питање, а да је ЕУ одлучила да смањи увоз угља, нафте и гаса из Русије.
"Изаћи ћемо са планом како то да се оствари, желимо да смањимо нашу зависност од енергената из Русије и да је укинемо", навео је Жиофре.
Гледамо Западни Балкан и Србију као део који желимо са нама, желимо да се супротставимо руској агресији, истакао је Жиофре.
"Кад Русија пошаље тенкове у Украјину, много је проблема целом свету, желимо да уведемо Србију у део решења, Србија ће бити у прилици да купује гас и из других земља, Европска унија жели да изгради снажно партнерство са Србијом на путу ка ЕУ", указао је Жиофре.
Коментаришући изборе у Србији 3. априла, каже да су они изузетно важни.
"Предано смо радили да би побољшали услове, имали смо међустраначки дијалог, такође смо снажно подржали примену препорука о Изборном закону, нешто је примењено, видимо да све политичке странке учествују у процесу, то је позитивно, то би требало да се одрази и у Скупштини. После избора ће бити још више посла, за нове изборне реформе, биће нових питања којима ћемо морати да се бавимо, пуно тога треба решавати", рекао је Жифре.
Жиофре каже и да ЕУ жели да ради интензивније на процесу приступања Западног Балкана Унији.
"Важно је убрзати га, желимо са новом Владом да седнемо и да разговорамо. Знамо који је пут којим треба ићи, потребне су нам реформе, владавина права, борба против организованог криминала, корупције. Биће обновљено интересовање, ова криза је дала нови замах. Они виде Унију као место где људи могу пристојно да живе, где демократија може да функционише", оценио је он.