Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Михаљ Кертес правоснажно ослобођен за шверц цигарета

25.03.2022. 15:54 15:56
Пише:
Фото: Pixabay, ilustracija

БЕОГРАД: Апелациони суд у Београду правоснажно је ослободио некадашењег директора Савезне управе царина Михаља Кертеса од оптужби да је злоупотребио службени положај у вези са кријумчарењем цигарета у Србију од 1996. до 2001. године.

Овом одлуком потврђена је првостепена пресуда Специјалног суда којом је Кертес у априлу прошле године ослобођен од оптужби јер није доказано да је извршио дело за које се терети.



Такође, потврђен и део пресуде којом су због апсолутне застарелости одбијене оптужбе против власнице фирме "Треф рент-а-цар" Бојане Јеремић (Бајрушевић), као и Миодрага Праиловића и Предрага Јованчића, сазнаје Танјуг.



Након првог суђења Бојана Јеремић била је осуђена на на пет година затвора због кријумчарења цигарета, док су остали били ослобођени, али је ту пресуду укинуо Апелациони суд и наложио понављање суђења.



У међувремену оптужбе против Јеремићеве, Праиловићу и Јованчићу су застареле, а Кертес је ослобођен.



Истрага против њих је покренута је током 2007. године.



У овом случају истрага се својевремено водила и против Марка Милошевића и Мирајане Марковић због шеврца цигарета. Марко МИлошевић је под сумњом да је у у шверц ушао са Владимиром Ковачевићем, да би, после његовог убиства, посао наставила његова удовица - Бојана Јеремић.



Удовица и син некадашњег председника СРЈ Слободана Милошевића у међувремену су побегли из Србије и добили у Руској Федерацији статус избеглица, па је кривични поступак против њих у прекиду.



Мира Марковић је премунула у априлу 2019. године.



Оптужницом Тужиоца за организовани криминал Јеремићева је била оптужена да је у од 1996. године на територији Србије, организовала криминалну групу ради стицања финансијске користи па је као одговорно лице у предузећу „Треф рент-а-цар“, уговарала куповину цигарета са разним ино добављачима ради продаје у слободним царинским продавницама у власништву предузећа „Треф рент-а-цар“.



Потом је сачињавала пословну документацију са неистинитим садржајем – фактуре инодобављача са увећаним ценама купљених цигарета или фактуре са увећаним ценама offshore компанија „БВА company“, „Прима традинг вентурес лимитед БВИ“ и „Фероглас лимитед“ у којима је у то време имала својство одговорног лица, а које стварно нису у промету цигарета.



Користећи царинску документацију са неистинитим садржајем, она је увозила цигарете лажно приказујући на граничном прелазу приликом уласка на територију СРЈ и царињења да је у питању превоз намештаја, поврћа и друге робе са територије Бугарске на територију Мађарске, а преко територије СРЈ.



Цигарете увезене на овакав начин продаване су разним физичким лицима за готов новац без обрачуна и плаћања јавних прихода, а новац од продатих цигарета пребацивала је ван територија тадашње СРЈ.



Кертес, Правиловић и Јованчић су, према оптужници, прихватили активности криминалне групе и извршавали активности које су у конкретним ситуацијама пред њих постављане.



Јеремићева је на овај начин за себе, своје предузеће и чланове криминалне групе прибавила противправну имовинску корист у укупном износу од најмање 125.549.848 динара и 7.062.451,54 евра, наводи се у оптужници која је застарела.



Кертесу је било стављено на терет да је прихватио активност криминалне групе коју је организовала Јеремићева и извршавао активности које су у конкретним ситуацијама пред њега постављане.



Он је, према недоказаној оптужници, као директор Савезне управе царина у периоду од 1994. године до октобра 2000. године, искоришћавањем свог службеног положаја, прибавио себи, члановима криминалне групе и предузећима „Треф рент-а-цар“, „БВА company“, „Прима традинг вентурес лимитед БВИ“ и „Фероглас лимитед“ противправну имовинску.



Тужилаштво је тврдило да је то чинио тако што је, поступајући по плану и договору са Јемерићевом, давао налоге управнику царинарнице Суботица, Лазару Шарцу , да на границном прелазу Келебија, приликом увоза цигарета, у режиму привременог увоза, ради продаје у слободним царинским продавницама предузећа „Треф рент-а-цар“ и царињења робе прихвате декларације и друге исправе приложене уз декларације без икакве провере евентуалне исправности презентираних исправа, прегледа робе и без примене одговарајуцих мера царинског надзора.



За то је од Јеремићеве добијао од 100 до 1.000 боксева цигарета, које су превожене возилом предузећа „Треф рент-а-кар“ из централног царинског магацина у Суботици, у Београд, у зграду Савезне управе царина.



Међутим по налажењу Апелационог суда, првостепени суд је на основу свих изведених доказа које је пажљиво, детаљно и савесно ценио правилно закључио да током поступка није доказано да је Кертес извршио кривично дело на начин како му је оптужницом стављено на терет и у образложењу је за овакав свој закључак дао јасне, довољне и аргументоване разлоге.

Пише:
Пошаљите коментар