Железара тражи нове изворе сировине и енергената
БЕОГРАД: Компанија ХБИС Србија, која је власник железаре у Смедереву, фокусирана је на пројекте замене скупог природног гаса и снабдевања коксом ван Русије и Украјине, изјавио је данас извршни директор за производњу у железари Владан Михаиловић.
"Фокусирамо се на пројекте како би извршили супституцију скупог природаног гаса високопећним гасом који ми производимо у нашој високој пећи и где смо већ завршили неколико пројеката и у завршној фази смо за друге пројекте", рекао је Михаиловић за РТС.
Додао је да за ХБИС велики проблем представља снабдевање коксом и да зато раде са традиционалним добављачима ван Русије и Украјине и покушава да нађе нова тржишта с којих ће се снабдевати углојем, који је веома важан за рад високих пећи.
Михаиловић је навео да је железара од 60 до 65 процената сировина увозила из Украјине и Русије.
"Међутим, као велика мултинационална компанија ми смо и пре кризе направили стратегију за снабдевање сировинама у кризним ситуацијама, тако да смо уз помоћ матичне команије из Кине успели да отворимо нове правце снабдевања из Јужен Африке иАустралије, радм+имо на побољшању снабдевања сировинама из Индије и Бразила, тако да смо ми обезбедили сировине за производњу током другог квартала", рекао је Михаиловић.
Он је додао да се тренутно ради на обезбеђивању довољних количина сировина за рад у трећем и четвртом кварталу ове године и нагласио како је циљ комапније континуиран рад две високе пећи до краја године, уз потпуно задовољење захтева купаца.
Михаиловић је истакао да је обрт компаније на историјском ниову и да је прошле године износио око милијадру евра, јер производња ни једном није заустављена, упркос пандемији.
Прецизирао је да је пласман производа на домаћем тржишту за последње три године порастао са око 20 процената на 32 одсто, с тенденцијом повећања до апслолутног задовољење свих потреба домаћих купаца.
ХБИС је након одлуке Европске комисије о повећању квота за извоз челика повећао извоз топловаљаног лима са 120.000 тона на 150.000 тона.
"Искористићемо квоте које су сада повећане за извоз на европско тржиште и глобално, пре свега Турска је сад јако интересантна, а и земље бивше Југославије повећавају захтеве", најавио је Михаиловић.
Он је говорио и о технолошким новимана у железари које ће утицати на повећање производње и конкурентности команије, смањење трошкова и бољуи заштиту околине.
"Пре свега, половином фебруара смо пустили у рад резервоар за високопећни гас, где се он сакупља и шаље потрошачима и тако смањује његово спаљивање на бакљи које је раније било око 50.000 кубика на сат, са сада спаљујемо само 1.000 кубика. Такође, нова агломерација са најмодернијом технологијом, потпуно аутомтизована, пуштена је у пробни рад у марту месецу", рекао је Михаиловић.
Прецизирао је да ће, након отклањања мањих недостатака, тај погон бити пуштен у редовни рад за неколико месеци.
"Радимо и на трећој загревној пећи за топлу ваљоницу и ту ћемо користити 100 посто природни гас. Смањицемо дистрибуцију прашкастих материја са високе пећи и радимо на модернизацији система грејања у сарадњи са Градом Смедеревом", рекао је Михаиловић.