Бајатовић: Транзит гаса кроз Бугарску не подлеже "рубљизацији"
БЕОГРАД: Генерални директор Србијагаса Душан Бајатовић изјавио је данас да неће бити "рубљизације" плаћања транзита руског гаса, као и да Бугарска по уговору о Балканском току, који важи 20 година, не може да прекине транспорт гаса кроз њену територију.
"Транспорт су (Руси) већ платили Бугарима до краја 2023. године у доларима, како је било договорено. Ми у Србији то (транзит гаса) наплаћујемо у еврима, а уколико не буде могуће у еврима, неке количине гаса који припада Гаспромекспорту узећемо и на тај начин се наплатити као да смо га добили у еврима", рекао је Бајатовић Танјугу.
Додао је да је добро што Гаспром и Гаспромекспорт нису на листи санкција и напоменуо да Србија није означена као непријатељска земаља Руске Федерације.
"Мислим да се то никад неће ни десити. Дакле, требало би да можемо да успешно решимо пре свега питање гаса, а чини ми се да ћемо имати разумевања ЕУ, с обзиром на позицију у којој се налази Србија, и за набавку руске нафте", оценио је Бјатовић.
Он је истакао да је Србијагас почео с пуњењем резервоара у Банатском Двору по тренутним тржишним ценама које су, након одлуке Москве да уведе плаћање у рубљама за "непријатељске земље", достигле цену од 1.400 до 1.500 долара за 1.000 кубних метара, укључујући и транспорт.
Бајатовић је рекао да Србија добија уговорених шест милиона кубних метара гаса дневно, уз резерве у Бантском Двору од 50 милиона кубика нашег и 160 милиона кубних метара гаса који припада Гаспромекспорту, а од чега Србија може да рачуна на 40 милиона кубика по берзанској цени.
"Остатак врло успешно набављамо чак и из Украјине, углавном преко мађарских трговаца, јер Србија нема фирму која би се бавила тим послом. Некад се нешто набави из Аустрије или из мађарских складишта, али све у свему, Србија нема проблема са количинама гаса, захваљујући Влади Србије, пре свега Министарству финансија и подршци коју смо договорили са председником. Нешто је Србијагас обезбедио на слободном банкарском тржишту, тако да тренутно имамо довољне количине новца", истакао је Бајатовић.
Он је додао да је потрошња гаса на историјском максимуму за ово доба године, а топлане су продужиле грејну сезону до 15. маја, али је оценио да ће гаса ипак бити бити довољно, јер се очекује нижа потрошња због лепог времена.
"Успећемо све то да урадимо и сигуран сам да ћемо ускоро пустити у рад ТЕ-ТО Панчево, а радимо нешто и у ТЕ-ТО Нови Сад, ако зафали нешто струје. Србијагас је ту флексибилан, имамо количине, можемо да се снађемо на тржишту и то функционише", рекао је Бајатовић.
Коментаришући одлуку Москве да непријатељске земље плаћају гас у рубљама, он је рекао да је то последица геополитичког сукоба у коме не важи међународно право, него право силе.
"Они су Русима запленили 320 милијарди долара, сад Путин хоће да ојача рубљу да би задржао своју унутрашњу економску стабилност и наравно да то прави проблем Американцима, јер се може појавити гасна рубља или петројуан или ћемо се вратити на петродолар, ништа то није непознато". рекао је директор Србијагаса.
Бајатовић је објаснио да ће плаћање гаса у рубљама значити да се не мењају цене гаса из уговора за купце са Запада, него ће они сада морати да отворе наменске рачуне код Руске централне банке и на њих уплаћивати своје обавезе у еврима или доларима.
"С правом је председник (Александар Вуцић) рекао да морамо да будемо опрезни. У сваком моменту морамо да имамо разрађене алтернативне сценарије и да купимо довољне количине нафте и гаса. У том смислу је Влада донела одлуку о куповини додатних количина нафте, како бисмо имали довољно залиха деривата и нафте, а Србијагас је поново почео да пуни складиште Банатски Двор да бисмо ипак били сигурни, јер боље је да имате гас у резервоару него новац на рачуну", оценио је Бајатовић.
Он је напоменуо како је Влада донела одлуку да се цене гаса за становништво и за индустрију субвенционише и да зато мора да се води рачуна о трошењу јавних приховда.
"Храну имамо, енергенте смо набавили, пунићемо Банатски Двор, довољно је извора гаса, за додатне куповине имамо договор са трговцима у региону, али и са произвођачима гаса и онда ја не очекујем да ту буде проблема", нагласио је Бајатовић.
Он је поновио да Бугарска по уговору о Балканском току не може да прекине транзит гаса ка Србији, али је упозорио да политичке одлуке о томе могу бити ирационалне и да зато треба бити опрезан.
"Али све информације које сад имамо, па и гасна математика у Бугарској, Турској, Мађарској и Србији је таква да се то никоме не исплати. Па немају Бугари други гас. Неће га добити ни из Азербејџана, ни из ТАП-а ни из ТАНАП-а и шта ће да раде? Да искључе целу гасну привреду? Погледајте, Шолц пред Бајденову посету каже ''ми то не можемо да прихватимо''", навео је Бајатовић.
Истакао је да Немачка не може да нађе замену за руски гас у нередних пет до седам година, а да америчког течног гаса нема довољно, док је Катар везан уговорима за азијско тржиште које много боље плаћа.
"У случају да се то све баш деси, е онда је то једна економска апокалипса, која неће важити само за Србију, него ће важити за целу Европу. За нас можда најмање, зато што смо се добро обезбедили. Имамо и гас и нафту и храну и воду. Остаје индустрија, али страдаће индустрија и у Немачкој", оценио је Бајатовић.
Он није знао да каже како ће се решавати питања статуса НИС-а и Гаспромекспорта као руских компанија.
"Претпостављам, док год су Гаспром и Гаспромекспорт ван санкционог режима, ми ћемо моћи да нађемо одговор и да се снађемо. Али те проблеме решава држава Србија. То не могу да реше НИС и Србијагас. Укључена је држава и то за сада добро функционише", оценио је Бајатовић.