broken clouds
12°C
01.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0266
usd
107.8189
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Бербок: Западни Балкан остаје кључни приоритет Берлина

11.03.2022. 15:15 15:44
Пише:
Фото: TANJUG/ZORAN ZESTIC / nr

БЕОГРАД: Министарка иностраних послова Немачке Аналена Бербок поручила је данас да ће Немачка бити присутнија у будућности на Западном Балкану и најавила да ће се званичан Берлин, након избора у Србији, залагати да се постигне свеобухватни споразум у дијалогу Београда и Приштине.

Бербок је, након разговора са председником Александром Вучићем, казала да је имала отворене, искрене и разговоре у духу поверења и поручила када је реч о рату у Украјини да сви који деле заједничке врендости не могу стајати по страни и да у овом тренутку морају имати јасне ставове и то не само унутар Европе, већ и међународне заједнице.



Она је указала да се Србија креће са великим амбицијама европским путем, и да Србија и Немачка имају много заједничких пројеката.



Подсетила је да у Србији послује велики број немачких компанија, које су створиле радна места, и производе робу која се често и враћа у Немачку.



Међутим, указала је у Европи поново влада рат, нешто што ни Србија ни Немачка нису хтеле, већ се на то одлучио председник Русије Владимир Путин.



„Док смо ми изабрали пут изградње, Путин је покренуо беспримерну кампању разарања. У нашем суседству се бомбардују породилишта, школе, куће, влада глад. Два и по милиона људи беже од рата у суседне државе. Сматрам да је важан сигнал да је и Србија рекла да ће примити избеглице“, навела је она.



Бербок је додала да сви који деле заједничке врендости не могу стајати по страни.



„Наше две земље су погођене на посебан нацицн јер имамо блиске везе са Русијом. Али у овом тренутку морамо наћи јасне ставове и то не само унутар Европе, већ и међународне заједнице. Приступање ЕУ значи и спремност на усаглашавање са позицијама Уније“, поручила је она.



Бербок је подсетила да је Генерална скупштина УН јасно осудила руску агресију, и додала да је у Немачкој запажен став Србије с тим у вези. Указала је да циљ те осуде није било руско становништво, већ Путин и људи који му помажу у ратном походу.



Нагласила је да је важно имати јасан став, а не окретати главу.



„Људи на Балкану знају шта значи рат, колико је драгоцен мир. Морамо се супроставити размишљању да се насилно могу мењати границе. Морамо радити активно на мирној будућности Балкана“, нагласила је она.



Бербок је казала да је потребан видљив напредак у дијалогу Београда и Приштине.



„Немачка жели допринети да се после избора састану владе Београда и Приштине и предузму конкретне кораке за поститање свеобухватног споразума“, најавила је она.



Бербок је истакла да је битно супростависти се и угрожавању територијалног интегритета БиХ, јер је то претња по стабилност региона.



„Стабилност и демократија су основни услови за економски развој. На томе желимо да радимо заједно“, подвукла је она.



Бербок је истакла да Немачка жели да да свој допринос на развоју Западног Балкана.



Подсетила је да у оквиру Берлинског процеса постоји четири спремна споразума која треба да се усвоје.



Нагласила је да Западни Балкан остаје кључни приоритет Немачке и да Берлин жели да Србија постане пунправни члан ЕУ.



„Убеђени смо да грађани Србије имају исто право на живот у слободи, безбедности, миру, у нашем заједничком дому Европи. Зато су потребне реформе пре свега у области владавине права, где ћемо Србију подржати снажно. Моја порука у Сарајеву, Приштини и сада у Београду је да ће Немачка показати снажнију присутност на Западном Балкану“, рекла је она.



Бербок је указала да је с тим у вези успостављена функција специјалног изасланика Немачке за Западни Балкан, коју је преузео Мануел Сарацин.



„Он ће бити моје око и уво у региону, побринуће се да Западни Балкан добије у наредном периоду сву нашу пажњу“, рекла је она.



Бербок је казала да две земље имају и добру билатералну сарадњу, на чиме даљем развоју ће радити.

Брзина приступања ЕУ зависи од поступака, а не од нечије одлуке

Бербок је изјавила да брзина приступања Србије и других земаља ЕУ зависи од њихових поступака, а не од нечије одлуке.



Она је тако одговорила на питање да ли се Немачка слаже са ставом председник Француске Емануела Макрона који је председнику Србије Александру Вучићу поручио да Србија заслужује чланство у ЕУ и да Србија треба да буде прва у реду за чланство у ЕУ.



"Не коментаришем сусрете којима нисам била присутна, али став Немачке је увек јасан да је важно придржавати се правила и поступака, како су договорени, а не како то ми замишљамо, што важи и за преговоре о приступању. Били смо јасни према другим земљама и не можемо једноставно дати знак и да оне ођедном постану чланице", рекла је Бербок на конференцији за медије са председником Србије Александром Вучиће.



Шефица немачке дипломатије истиче да је приступање ЕУ поступак, јер ЕУ није само економска заједница већ и заједница вредности.



"И морају бити испуњени критеријуми из Копенхагена. А ко ће први приступити, биће у складу са њиховим поступцима. Србија је мало више напредовала од других,од земаља које немају статус кандидата и у Србији су отворена различита поглавља", рекла је она.



Бербок каже да се са Србијом преговара о о поглављима са, како је рекла, мало већим потешкоћама.



"Разговарали смо интензивно како тај процес да се појача и како да дођемо до успеха, што значи да то може довести и до бржег приступања неке земље", навела је Бербок.

Аутор:
Пошаљите коментар